MK NemzKonz ADS 1200x150px 1122

Bejelentkezés
Frissítve: 2024 Nov 25, 19:12

Pipacs a népi köhögéscsillapító

  • Közzétéve Életmód

Gyakran kapok kérdést a környezetünkben lévő mezei virágokkal, de akár dísznövényekkel kapcsolatban is, hogy milyen gyógyhatásuk van. Gyógyhatásuk a gyógynövényeknek van, ezek azok a növények amelyek meghatározott mennyiségben tartalmaznak gyógyítás céljára alkalmas hatóanyagot. Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy egyes növényeket több kategóriába is be tudunk sorolni. Az egyik ilyen növény, amellyel kapcsolatban kérdés érkezett, a pipacs.

pipacs

Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, Okleveles Gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta. Cikkeimben a természet kincseiről, a gyógynövényekről írok.

A pipacs (Papaver rhoeas) a mákfélék (Papaveraceae) családjába tartozik. Így már biztosan tudjuk, hogy a mák rokona. A mákról (ipari mák) pedig tudjuk, hogy fitoterápiában, házipatikában nem gyógyítunk vele. Az ipari mákból a gyógyszeripar készít különféle gyógyszereket. Az étkezési mákot használjuk élelmezési célra.

A pipacs 25-60 cm magasra, egynyári lágyszú növény. Csupasz, szeldelt, szórt állású levelei a serteszőrökkel borított száron ülnek. Virágait a fő és mellékszárak végén hozza. A pipacs négy darab piros sziromlevele kettesével szemben állóak. A virág kinyílt állapotban 4-8 cm átmérőjű. Tojásdad alakú, sokrekeszű toktermése, fekete ibolyás színű apró magvakat tartalmaz. A pipacs népies elnevezései vetési pipacs, lúdmák. A termését (a magokat) tilos fogyasztani, mert mérgező alkaloidokat tartalmaz!

A pipacs fő hatóanyagai a vízben oldható festékanyagok (antociánok), rhoeadin ez egy nem mérgező alkaloid, valamint nyálkaanyagok. Gyógyhatású része a virágszirom.

Amennyiben saját magunk szeretnék gyűjteni a pipacs virág szirmait, azt június-július hónapban, száraz időben végezzük. Ekkor óvatosan szedjük le a pipacs szirmait és levegős fénytől védett helyen szárítsuk. A helyes szárítást követően lilás, vöröses lilás színű lesz a megszáradt pipacs szirom.

Népi gyógyászatban köhögés csillapításra, száraz köhögés és rekedtség esetén használták. De felhasználták, görcsoldó szerként is. Idegnyugtatóként, enyhe álmatlanság esetén, továbbá egészséges felnőttek esetén a szív fokozott ingerlékenységekor, („szívdobogásérzés”) esetén javasolták.

Napjainkban a fitoterápia nem részesíti előnyben a pipacs szirom önálló gyógyászati felhasználását. Tea keverékek alkotója lehet, gyakran társítják levendula virággal, hársfavirággal, golgotavirággal. Elsődleges felhasználási területe az élelmiszeripar, mint természetes ételszínezék, gyógyteakeverékek, szörpök, cukorkák színezőanyaga. A textilipar is, mint festőnövényt használja fel a len, a selyem, a bőr színezésére. De mint természetes festéknek a papír színezésében is szerepe van.

Néhány esetben előfordult gyermekeknél, hogy pipacsból készült szirup fogyasztása mérgezést okozott. A kisállataink esetében is érdemes elővigyázatosnak lenni, cianglikozid tartalma miatt, a mérgezések megelőzése érdekében.

Speciális tudás, speciális szakrendelés: Bacsikné Szigeti Gabriella - https://gabriella-gyogynovenyei.webnode.hu/foglalas/ , +36/30-529-85-74

Amennyiben úgy érzi, hogy az ön egészségi állapotán is segíthetnék a gyógynövények erejével, jelentkezzen be rendelésemre, ahol biorezonenciás állapotfelméréssel, egészségterv elkészítésével, életmódváltási tanácsokkal vezetem önt egy vidám és egészséges szemléletű útra, amely a gyógyulásához vezet.

 

 További információ!

MK NemzKonz ADS 700x700px 1122

donerfkert