Gyógyító méhek - 1. rész, a méz - "Az orvos kezel, de a természet gyógyít"
- Írta: Gerzsenyi László Tiborné
- Közzétéve Életmód
Az apiterápia ismertsége már az őskorban is bizonyított. Egy paleolit rajz a spanyolországi Bicorpa falu közelében található Pókháló-barlang (Suevas de La Araña) falán egy férfit ábrázol, aki mézet gyűjt egy méhek által lakott üregből. Ez arra utal, hogy az emberek már akkoriban is tisztában voltak a méhek és termékeik értékével.
Apiterápia Kelet és Nyugat között
Kelet-Európában, Kínában és Indiában a méhméreg szerepének megértése elérte csúcspontját. Kínában a méhmérget mérgezés elleni szerként, fiatalításra és ízületi betegségekre használták, míg Indiában fiatalság elixírt készítettek belőle. Hippokratész méhcsípésekkel kezelte betegeit.
Arbiter Petronius ókori római író és filozófus mondta: "Az orvos kezel, de a természet gyógyít." ("Medicus curat, natura sanat.")
Az apiterápia kifejezés egy magyar orvoshoz, Dr. Beck Bódog Félix köthető, aki először használta ezt a szót. A név a méh latin neve, az "apis", és a görög "therapia" szavakból származik. Kezdetben kizárólag a méhcsípéssel való gyógyításra használták ezt a kifejezést, de később magában foglalt mindenféle kaptárterméket és az ezeket felhasználó gyógymódokat. Az apiterápia alkalmazza a virágpor, a propolisz, a méhpempő, a méhkenyér és a viasz jótékony hatásait a gyógyításban.
Apiterápiás termékek
Az apiterápia a méhészeti termékek és eszközök terápiás célú felhasználása, amely magában foglalja a méz, a propolisz, a méhpempő, a méhviasz, a méhméreg és a méhpollen alkalmazását.
Ezek a termékek számos egészségügyi előnnyel járhatnak, különösen gyulladáscsökkentő, antibakteriális és immunerősítő hatásuk miatt.
Első részünkbe a mindenki által ismert apiterápiás termékkel, a mézzel foglalozunk:
A méz:
A virágok nektárjának, növényi nedveknek a méhek által átalakított terméke. Kedvező és sokoldalú hatását már az ókori egyiptomiak is ismerték: mézkenőccsel kezelték a sebeiket.
Mai ismereteink alapján a méz közel 70 féle gyógy- és fiziológiai hatással bír. Kiváló szénhidrátforrás, gazdag ásványi anyagokban, tartalmaz vitaminokat (elsősorban C- és B-vitamin, folsav és nikotinsav), szerves savakat, illóolajokat és fontos enzimeket.
A lépesmézben lévő viasz fokozza a méz hatékonyságát nyálkahártya-gyulladások, illetve immungyengeség esetén. Legjelentősebb felhasználási köre: szívbetegségek (szívgyengeség), gyomorhurut, légcsőhurut, endokrin-mirigy bántalmak (elégtelenség), sebek.
További információ:
Gerzsenyi László Tiborné méhész és apiterapeuta ( 20/282 9665 )
Felhasznált forrás: szakmaielit.hu