A hatósági, házi karantén 6 alapszabálya
- Házi karanténra kötelezhető mindenki, aki koronavírus által fertőzött területen – például Ausztriában, Olaszországban- járt az elmúlt időszakban és/vagy az ellenőrző vizsgálatok a vírusfertőzés gyanúját állapítják meg.
- A karanténról egy ajtóra ragasztott piros lap árulkodik. Aki például Olaszországból vagy más fertőzött területről érkezik haza, az a határátkelőhelyeken a rendőrségtől hatósági kötelezést kap, hogy 14 napig házi karanténba kell vonulnia és a hatósági figyelmeztető feliratot (a piros lapot) az otthona ajtajára kell ragasztania akkor is, ha az ellenőrzés pillanatában nincs fertőzésre utaló tünete. Akiknél az egészségügyi vizsgálat az új koronavírus-fertőzés gyanúját állapítja meg, azt a mentő kórházi karanténba szállítja.
- A karanténban élők otthonukat nem hagyhatják el, nem fogadhatnak látogatókat. Ez alól kivétel a posta vagy valamilyen küldemény, étel átvétele. Ilyen esetben az ajtóban vehető át a csomag.
- A járványügyi megfigyelés alatt állók kötelesek saját használati tárgyaikat (háztartási eszközöket, ruhaneműket, ágyneműt, törölközőt) használni és azok tisztításáról, tárolásáról saját kezűleg gondoskodni. A háztartási szemetet dupla zsákba helyezve kell a szeméttárolóban elhelyezni.
- Ha a karanténban lévőknél – akiknél eddig csupán a fertőzöttség gyanúja állt fenn, de tüneteik ne voltak – láz, köhögés, nehézlégzés, légszomj és a koronavírus-megbetegedésre jellemző szimptómák jelentkeznek, kötelesek azonnal a háziorvost vagy ügyeletes orvost telefonon értesíteni és a tőle kapott utasításoknak megfelelően cselekedni.
- A házi karantén betartását a rendőrség naponta ellenőrzi, és büntetési eljárást indít azok ellen, akik annak szabályait figyelmen kívül hagyják, például elhagyják az otthonukat és ezzel mások egészségét veszélyeztetik.
Hogyan vészeljük át a karantént?
Mindenekelőtt érdemes beszerezni tartós élelmiszereket: lisztet, olajat, cukrot, rizst, tésztát, üveges szószokat, konzervet, tartós tejet, kétszersültet, tartós kenyeret. Jó, ha van otthon keksz, lekvár, befőtt, müzli, méz, kávé és tea is.
Zöldségekből, gyümölcsökből a sokáig eltarthatóbb fajtákból spájzoljunk be, így burgonyából, édesburgonyából, répából, almából, illetve olyan száraz alapanyagokból, mint a bab, csicseriborsó, lencse. Ezen kívül a mirelit termékek, fagyasztott húsáruk is hasznosak a házi karantén idejére.
A házi patikát is érdemes feltölteni, mindenekelőtt láz- és fájdalomcsillapítóval, C-D-, illetve multvitaminnal és célszerű a higiénés termékeket is ellenőrizni – wc- papírt, papírzsebkendőt, fogkrémet, szappant, fertőtlenítő szereket-, hogy van-e belőlük elegendő.
Fontos azonban, hogy ne ésszerűtlen mennyiségeket halmozzunk fel, hanem csupán annyit, amennyire a következő két hétben szükségünk lesz.
Bár maga a tudat, hogy két hétre karanténba kerültünk – és a bezártság- nagy lelki terhet róhat ránk, vannak praktikák, melyek segítenek átvészelni ezt az időszakot.
Szakértők szerint ilyenkor is érdemes napirendet tartani és egy jól bevált napi rutint követni. Ha nem vagyunk betegek, mozogjunk minden nap 20-30 percet nyitott ablaknál, és ha a gyermekeinkkel együtt kerültünk kényszerpihenőre, őket is mozgassuk át. Zenéljünk, táncoljunk együtt!
Előkerülhetnek a társasok, a hangoskönyvek, délutánonként együtt mozizhat a család – kinek milyen lehetősége van: letölthető formában, laptopon vagy kábeltelevízió videotéka szolgáltatás részeként, esetleg dvd-n- és lehet kreatívkodni is: festeni, hajtogatni, gyurmázni, sütni, lakást csinosítani.
Sort keríthetünk olyan teendőkre, amelyeket idő hiányában eddig mindig csak magunk előtt toltunk: szekrény rendezésére, ruhák átválogatására, fényképalbum készítésére. De akár tanulásra, önképzésre is fordíthatjuk az időnket.
A kapcsolatot sem kell teljesen megszakítanunk a családtagjainkkal, barátainkkal, hiszen a skype, chat, telefon továbbra is rendelkezésre áll.
famiily.hu