A "Keresztanyu"-nak semmi köze az ukrán határhoz, de nem is ezért szeretjük
- Írta: Háromhatár
- Közzétéve Érdekességek
Karácsony előtt véget ért az RTL Klub napi sorozata, a Drága örökösök, de a nézők nem maradtak sokáig vidéki bonyodalmakba csomagolt kabaréviccek nélkül, az év első vasárnapján máris képernyőre került az új telenovella, a Keresztanyu.
A kontinuitás érzetét erősíti, hogy nemcsak az alkotók ugyanazok, de a forgatási helyszín is, mi több, még a sztori alapvetése is eléggé hasonlít. Igaz, Ökörapátiból időközben Makkosszállás lett - kezdi Jankovics Márton a 24.hu újságírója eléggé kritikusra sikerült beszámolóját, amelyet rögtön a film után közölt.
Márton gyönyörű szóvirágokkal ecseteli a régi, elavult rendőrpénokat színezett sikerorientált történetet, de ha itt a határ mentén komolyan vennénk ezt a mesét, elég sok minden hibázna benne.
Míg Ökörapáti Magyarországon bárhol lehetett volna ahol hegyek vannak, Makkosszállás helyileg be van határolva, az ukrán-magyar határ mellett - azon a határszakaszon, ahol hegyes vidék legutóbb 1920-ban volt, még anno Vereckénél, igaz 100 kilométerrel keletebbre.
Az hogy vámosok nem dolgoznak a határon (no hát minek az), de hogy olyan bódéban (konténerben) történik az átléptetés, mint utoljára a kétezres évek elején Barabásnál és Lónyánál, az kicsit ad nosztalgia hangulatot az egész történetnek.
A közös határellenőrzés a kilencvenes évek elején az ukrán-magyar határszakaszon megszűnt, pedig Tiszabecs és Tiszaújlak és ha nem is túrós bukta, de volt közös ebéd.
A "kishatárok" akkor még szovjet oldalon működtek, Tiszabecsnél a határátkelő (magyar idő szerint) déltől egyig zárva volt. Akkor megterítettek a szovjet vámosok irodájában (az volt a legnagyobb helyiség az irodák között), mindenki felrakta az otthonról hozott ételt, és közösen a szovjet és a magyar vámosok és határőrök megebédeltek. Gyönyörű, családias hangulat volt!
Az olyan csempészalagútról, amelyben a kettes metró keresztben elférne említést sem tennék, ugyanúgy nem, mint az akcióban vitatkozó csempészekről!
Mint az elején említettem ez a sorozat egy mese, és ha elvonatkoztatunk attól, hogy a makkosszállási sorozat elméletileg itt történik a szomszédunkban, mi is jókat tudunk szórakozni rajta, nem csak a pösti népek!