DAP online ADS KV 1200x150 1016

Bejelentkezés
Frissítve: 2024 Nov 16, 13:20

Fogadott öreganyám-Sári mamát megörököltük

Öreganyám mindig a dologba hitt. Ha bármire panaszkodtam, vagy elégedetlenkedtem, hát neki az volt a válasza: -Gyere szèpem, kifejcsük ezt a kis paszulyt, oszt közbe elsírod a bajod, tán el is múlik, mire végezzünk! S hangosan felkacagott, jókedvűen.

szeder

Forrás:sokszínűvidék

Eleinte kicsit haragudtam is ezért, hogy tán nem is vesz engem az öregasszony komolyan. Mindig kiderült, hogy tévedtem. Csak ő dolog közben tudott remekül gondolkodni, rácsodálkozni a világra. Akkor érezte , hogy él, ha dolgozott. Járt a keze ,mint a motolla.

Mindig csinált valamit. Én nem lettem ilyen, tudok teljesen őszintén lusta lenni. Viszont a közelében lenni, olyan volt mindig, mintha megfertőzne a kényszerrel, hogy tenni kell valamit.

Ha elmentem hozzá, mindig futásban volt, mint egy igazi tűzről pattant nagyanyó. Pedig voltaképpen nem is volt az igazi nagyanyám, csak örököltem az öregasszonyt.

 Egy zord reggelen érkezett, egy csenevész kis batyuval. Nem férhetett abba még egy váltás ruha se, nemhogy egyéb. Leült a ház elibe az eperfa alá, s óvatosan kezdte összeszedni a lehullott nagy, fekete epreket. Az igazi nagyanyám az ablakból kinézett a kutyaugatásra. Nézte egy pillanatig, majd került-fordult, megkent egy karaj kenyeret zsírral, öntött teát egy bögrébe, s kiment a kapu elibe.

Sári mama összerezdült az eperevésben, azt hitte el fogják zavarni. Nagyanyám -az igazi- olyan valódi , szabadszájú asszony volt.

 -Ne rettegjél, he. Bözsi vagyok. Itt egy kis kenyér az eperhe’ meg egy korty tea. Hunnet gyössz?

-Átalvalósi vagyok.-intett a Tisza felé- Meghalt az uram, kitettek a testvérei a házbúl. Keresek valami kvártélyt, ahun vénségemre meghúzhatom magam.

-No , az én uram is nem oly’ régen halt meg. Bírsz dógozni?

-Bírok hát! -pattant fel Sári mama, de ekkor már mindkettőjük szeme nevetett, mert valami miatt erősen érezték, hogy nekik igen jó dolguk lesz együtt.

A két öregasszony-mer’ mán akkor se vótak ifjak- olyannyira egy húron pendült,mintha” egyívásúak lettek vóna, egy alombúl”. Ezt amúgy nagyanyám mondta mindig így.

 Elég az hozzá, hogy Sári mamát ott marasztalta nagyanyám.Kicserélték egymással mindenféle tudásukat, kertészkedtek, lakodalmakat főztek, meg sütöttek, serényen gazdálkodtak. Mindenük megvót, majd néhány év elteltével nagyanyám összehívta a családot, s kinyilatkoztatott.

-No gyerekek, Sári családtag, intézzétek el, hogy ha én megyek el előbb, ő itt maradhasson a házba.
Nem ,mintha vita lett volna belőle, minden gyermeke elfogadta Sárit, ha nem is mindenki rögtön.
 
Bözsi mamával csak egyszer próbáltak meg osztozkodni, a papa halála után. Megjött a temetésre a legidősebb testvérének a legfiatalabb fia, hogy majd ő itt elrendez mindent a papa után. Noha ezt senki nem várta, még kevésbé kérte tőle.

Elkezdte közvetlenül a temetés után a házat méricskélni, hogy mit hova kell majd építgetni, toldani, bontani. Bözsi mama nem törődött vele, volt egyéb gondja. Egyszer aztán Lajos odaállt nagyanyám elé , s így szólt:

-No pakolja össze a fontosabb dógait, oszt elviszem magamhoz, meghúzza magát ott a kisházba hátul,a nejem majd főz magára, ezzel a házzal meg kezdünk valamit. Kicsit átalakítjuk, felújítjuk. Hátha úgy jobban elkél.

Apámnak az arcát ebben a pillanatban érdemes volt nézni, mert bár szeretett édesapja temetéséről jött, s el is volt keseredve ezen, azzal azért igencsak tisztában volt, hogy az anyja mit fog reagálni erre a hatalmas pofátlanságra. Én mintha halovány mosolyt is láttam volna átsuhanni a bajusza alatt, s egy pillanatra felnézett az égre, mintha papának szólna: -ugye figyelsz apu? Ezt ki ne hagyd!
 
Nagyanyám letette a fehér porcelán tányért a kredenc szélére, amin pogácsa volt a halotti torra. Ránézett Lajos bátyámra, kezébe vett egy törlőt, megtörölte vele a kezét,s mindezt olyan lassan vitte véghez,hogy az amúgy sem nagy hangok teljesen elnémultak, s szinte mindenki lélegzetét visszatartva nagyanyámra függesztette tekintetét, hogy mit fog mondani az öccsének.

Nagyanyám sosem félt kimondani azt , amit éppen gondolt, s ha épp úgy látta jónak, bizony a hangját is felemelte, vagy káromkodott. Mindenki így fogadta őt el, s a legtöbben így is nagyon szerették.

 Ránézett hát Lajosra, s a hangját egy kicsit sem felemelve azt mondta:

-Ezt a házat az én hites uram építette a két kezivel, meg az én két kezemmel. Öt gyermeket neveltünk fel ebbe a házba, sose mondta meg nékem egyik se mit hová tegyek vagy ne.Megöregedtem, az uram is elment. Itt én nékem senki meg nem mondhassa mit tegyek, vagy mit ne. Nem haragszok reád öcsém, de most szedd össze magad családostúl, oszt eriggy haza Isten segedelmével, mer’ ebbe a házba rajtam kívül mán csak a Jó Isten rendelkezik. Effelől nyugtasd meg magadat.

Se alamizsnára nem szorulok, se a kosztodra -kvártélyodra. Addig ereggy innet, ameddig jobban fel nem mérgelem magamat, mer’ nem vagyok azér nagyon messzi tűlle.

Egy dógot azér’ csak jegyezzél meg édes öcsém, csak mer’ megvénültünk, még nem lettünk feleslegesek. Bár azt hiszed jogod van itt öcsém, nincsen. Még a saját kölykömnek sincs, ameddig élek. Mindenem az övék, de ameddig élek, bánjatok vélem úgy, mint aki tényleg él, s ne úgy , mint kinek mán varrják a szemfedőt, csak éppen nem tudják mikorra.
 
Lajos bátyám csak nézett maga elé, egészen a nyakáig pirosodott szégyenében, s bizony összeszedte a családját, és elsomfordáltak haza. Évek teltek el, mire újra nagyanyám közelébe mert menni.
 
 
No, de térjünk vissza a két öregasszonyra, mert bár lassanként megöregedtek, azért bizony olyan huncutok vótak együtt, hogy olyat nem tudom látott-e már a világ.
Mind a ketten leéltek egy életet a hites férjükkel. Sokszor mondták a fital menyecskéknek akik panaszkodtak az urukra, hogy „ha hozzámentél, valamiér’ megtetted. Ha azér’ mer’ szeretted, s akkor jó embernek láttad, hát akkor hozzátok vissza azt az időt, amikor még jó vót minden.”
 
Volt akinek segítettek a házasságán, volt akién nem lehetett. Ők azonban mindig meghallgatták mindenki panaszát. Az utcabéli pulyák mindegyike járt hozzájuk, hol cseresznyéért, hol egy karaj zsíros kenyérért, hol csak három jó szóért, meg egy kis törődésért.
Valóban a dologban hittek, mind a ketten. Olyanok voltak, mint két folyamatosan kotló tyúkanyó.
Szerették őket.
 
Mikor szegény nagyanyám meghalt, Sári mama nem sírt. Egy könnycseppet se.
A két öregasszony tizenhét esztendőt élt még együtt, miután Sári megjelent az árokparton.
Kérdeztük a temetés után Sári mamát, hogy rendben van-e, vagy szüksége van valami segítségre talán. Ő pedig azt mondta:
-Tudod szépem, nekem nem lett gyermekem. Mikor az uram meghalt, kitettek a házbúl is a rokonai. Árva leány vótam, megtehették, nem vót nékem hová menni. Azt azér’ nem sejtettem, hogy ilyen szép vénséget szánt nékem a Jó Isten. Kaptam igazi családot a végire, meg egy olyan barátnét, aki a legjobb vót szépem. A legjobb mindenkitűl.
 
Sári mamát megörököltük. Soha nem volt köztünk vérrokonság, mégis amikor róla beszélünk, olyan , mintha egy másik nagyanyámról beszélnék.
Mert ahhoz, hogy valaki családtaggá váljon, csak egy olyan ember kell , aki eleve családtagként kezeli, feltétel nélkül.
 
Forrás: -rácz mónika-Magyar Nők Mindenhol-facebook
 

 További információ!

DAP online ADS KV 700x700 1016

 

donerfkert