MK NemzKonz ADS 1200x150px 1122

 

Bejelentkezés
Frissítve: 2025 May 2, 10:53

Szivárványszín a világ - Tízéves a Borra-Való zenekar

Magyaros és íres dallamok keverednek az idén a jubileumi tízesre koccintó Borra-Való együttes minőségi örömzenéjében. Koncertjeinknek gyakran közös tánc a vége. Megpróbáljuk kideríteni a titkot, hogy miért.

borra valo honlapkep

Idén, a zenészeknek – és nagyon sok más művész számára – felemásra, félig sírósra, félig nevetősre sikeredett esztendőben ünnepli a Borra-Való zenekar tizedik születésnapját. Torta nincs, és bár született daluk róla, a pezsgőt sem viszik túlzásba, ám örömre ad okot, hogy legutóbbi is nagy sikerű szabadtéri koncertet adtak Békéscsabán. Az alföldi nagy városban – a pandémia okozta jókora kényszerszünet után – az énekesnő-frontember, Almidriel Almár Judit újra az ujja köré csavarta a közönséget.

A 2011 óta koncertező Borra-Való együttes előadásain magyar és ír népdalfeldolgozásokkal színesíti a borverseket. Különleges hangzású bordalai bármely korosztály számára kiváló kikapcsolódást nyújtanak. A színvonalas és a kulturális értékekben gazdag szórakoztatás további fenntartása érdekében fontos, hogy a zenekar időről időre megújuljon. Fontos a dalválaszték bővítése és újabb (a közönség érdeklődésére számot tartó) stílusok, hangzások és hangszerek beemelése is. Ezért a magyar népies dalvilág mellett újabban dominánsan megjelenik a kelta hagyományokon nyugvó ír dallamvezetés, a dalokban a tradicionális ír furulya és a bodhran is szerepet kap. Ehhez kapcsolódik, hogy a koncerteken kedvelt sztepptáncosok is színpadra lépnek.

A dalok sajátos crossover-ötvözetek. A magyar nép-, bordal-hagyományok és az ír zenei tradíciók keverednek bennük a minőségi popzenei megoldásokkal, illetve népszerű (nemzetközi) popslágerek kapnak „népies hangszerelést” és egészen új magyar szövegeket, amelyek jellemzően a hagyományvilágból táplálkoznak.

borra valo 20210814 bekescsaba5

Ez a négy plusz egy hangszerre komponált világ vibrálóan izgalmas és élettel teli. Hegedű, gitár, ütőhangszer, furulya és szólóének segítségével a Borra-Való együttes egyedülálló vállalkozása egyszerre hagyományszerető és újdonságkereső. Almidriel Almár Judit, az ország egyetlen bordalnoknője alapította együttes tagjai elismert zenészek. Ha az indulás óta a tagok összetétele többször változott is – hogy megtalálhassa mindenki a maga zenei útját –, ez igazi örömmuzsika, melyhez szívesen társulnak a kiváló zenészek, és az alapító énekesnő mindig is igyekezett, hogy a szakma krémjét gyűjtse maga köré. Legújabb felállásuk szerint Veér Bertalan hegedűzik, Gyarmati Gábor gitározik, Zimborán Gábor ír dobon játszik – akit elfoglaltsága esetén Laukó Tibor vált az ütőhangszereknél –, Judit pedig énekel és az ír furulyákat szólaltatja meg.

Műsorukban a magyar és ír népdalfelfoldozások, a populáris átiratok, hazai klasszikus és kortárs költők (Petőfi Sándor, Vajda János, illetve Lackfi János) megzenésített versei és saját szerzemények szerepelnek. A tízéves jubileumát köszöntő együttes a Borászportál szerint az öt legnépszerűbb borfesztivál-zenekar egyike, a Csík zenekar, a Kerekes Band és a Vivat Bacchus társaságában.

borra valo 20210814 bekescsaba

A Borra-Való együttes Asszony bora, ember bora című lemeze a NarRator Records kiadó gondozásában 2014 decemberében jelent meg. Honlapjukon – www.borra-valo.hu  –, a számos érdekes információ és fotó, az aktuális koncertidőpontok mellett a kiadványon nem szereplő dalok is hallhatóak. A YouTube-csatornájukon pedig – https://www.youtube.com/results?search_query=borra-val%C3%B3+egy%C3%BCttes+csatorna – frissen és korábban készített klipek egyaránt láthatóak, köztük a legnagyobb nézettséggel büszkélkedő Szivárványszín a világ című dal. A zenekart a nagyközönség az egyik zenei tévécsatornán öt éve sugárzott – és a nevükről elkeresztelt –, dalokkal fűszerezett gasztroműsor miatt is a szívébe zárta, ahol olyan neves előadókat láttak vendégül, mint a Balkan Fanatik, a Holdviola és a Motiva zenekar.

A zenekar dalszövegei az élet szeretetét hirdetik, amellett, hogy szinte mindegyik valamilyen formában kapcsolódik a borhoz és a borfogyasztási szokásokhoz, kultúrához. Másrészt a J. R. R. Tolkien fémjelezte különleges világba kalauzolnak, ahol a létezés mély összefüggései is megmutatkoznak. Ezzel az volt a cél, hogy dallamos, temperamentumos muzsikával, a meghatározóan életigenlő szövegtartalommal a közönség együtt tudjon örülni az együttessel.

Könnyen megfejthető rejtjelezés

Borra–Való-interjú Almidriel Almár Judittal

A borfesztiválok közönségét jó hangulatú, vidám bordalokkal kényeztető Borra-Való együttes alapító énekesnőjével beszélgetünk.

Judit, mondhatjuk, hogy te vagy Magyarország egyetlen bordalénekesnője?almar almidriel judit

Igen. Tudtommal nincs más hölgy ebben a műfajban. Sokan gondolják úgy, hogy a bor világa férfias, holott ez egyáltalán nincs így. A gyengébbik nem éppen úgy tud mulatni és vigadni jó borok kortyolgatása közben, mint az erősebbik.

Egyértelműen ezt példázza új számotok, a Bonchidai menyecskék, aminek egy „hagyományosabb” és egy „rádió barátabb” változata született. Kik írják a dalaitokat?

Nagyobb részük népköltés, de akadnak ismert költők – esetleg megemlíteni: például Lackfi János – szövegei is, és én is szövegeztem párat. A zenét mindig „borra-valósítjuk”, az együttes stílusához igazítjuk.

Vagyis milyenhez?

Pörgős, vidám dalokat adunk elő, amikbe a borfesztiválokon vagy gasztrokulturális rendezvényeken minden esetben bevonjuk a közönséget. Nagy a fogadókészségük, hiszen ki ne szeretne jókat dalolni, táncolni borozgatás közben? Nem szükséges nógatni az embereket vagy könyörögni, hogy „a kezeket akarom látni”, maguktól indulnak be és lelkesednek. Nagyon jó érzés látni, megtapasztalni, hogy milyen örömteli hatással bírunk az emberekre.

Veletek kapcsolatban gyakran felmerül az a kifejezés: gasztrofolk. Mit jelent?

Túlnyomó részt olyan eseményeken muzsikálunk, amelyeknek kulináris és boros vonatkozásai vannak. Enni jó, inni jó – és ehhez kötődően: énekelni jó.

A dalok olykor egészen sikamlósak…

Nem tagadom, a bordalokhoz, pontosabban egy fajtájukhoz szorosan kötődik a pajkosság és a bujaság. Van olyan szám, ami – hogy egyértelműen fogalmazzak – picit szomorúbb, melankolikusabb és van olyan, amelyik túlfűtött erotikával. Ezek nem közvetlenül kimondva jutnak kifejezésre, hanem áttételesen, de könnyen „megfejthető” rejtjelezéssel. Tényleg mindenki megérti és leveszi, miről van szó. Ettől a bújtatott testiségtől válik az egész sokkal izgalmasabbá és hatásosabbá. Nem találkoztam még olyan bordalfesztiválos hallgatóval, aki mentesíteni tudta vagy egyáltalán akarta magát ezek alól a dalok alól, és most nemcsak a pajkos nótáinkról beszélek.

Popkezdetek: Almidriel Almár Judit önvallomása

„Énekesnőként klasszikus hangképzést követően a popzenében bontogattam a szárnyaim, két nagylemez után (Izis: Ragyogj, Mystic: Nézz a szemembe), majd egy markáns stílusváltással a hátam mögött egy női acapella formációban énekeltem (4 Seasons). Újabb fordulatot és végleges szerelmet a népdalok és néphagyományok világa hozott: a Hagyományok Háza népiének-tanfolyam elvégzésével és népdal-magántanár segítségével egy olyan úton indultam el, amelynek tíz esztendeje meghatározó mérföldköve a Borra-Való együttes megszületése lett. A zenekar 2011-es alapítása óta a hitvallásom változatlan: „A bordalokkal hazaérkeztem, a dalok és hagyományaik szeretetével átitatva szeretném megosztani másokkal is az örömöm”. Magyarország egyetlen bordalnoknőjeként magam köré gyűjtöttem azon muzsikus társaimat, akik számára a népi és népies bordalok miliője tetszetős világ, amely értékeinek a minél szélesebb körben történő megosztására közösen vállalkozunk. Ezt a vállalást gazdagítjuk az ír-kelta zenemotívumokkal, az új szövegekkel (és hangszereléssel).”

Gulya István

 

Helyi reklám!
Európai - Kínai ételek Vásárosnaményban a Rákóczi parkban
a Polgármesteri hivatallal szemben a "régi" ABC oldalában
Nyitva hétfőtől szombatig 10-19. óráig

kinaibufe