Mit tegyünk földrengés esetén?
- Írta: Háromhatár
- Közzétéve Érdekességek
Magyarország területén évente 100-120 kisebb földrengést regisztrálunk, amiknek nagy része nem is érezhető. Erős, nagyon nagy károkat okozó, 5,5 - 6 magnitúdójú földrengés csupán 40-50 éves visszatérési idővel pattan ki hazánkban - írja a foldrenges.hu.
Ezek alapján nincs mitől félnünk, ugyanis hazánkra nem jellemzők a nagyobb földmozgások, az a rengés, ami Törökországot érintette pedig hazánkat nem tudja, hiszen másik tektonikus lemez mozgása, az Adriai-tenger alatt húzódó Afrikai-lemez egyik merev blokkja okozza.
Ha azonban mégis megtörténik a baj, érdemes a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság oldalán leírtak szerint eljárni:
Amíg tart a rengés:
-
- Ne hagyjuk el az épületet, illetve ne próbáljunk meg bejutni, ugyanis a legtöbb sérülés ilyenkor történik (Pl. ledőlő kémény, lehulló vakolat, üvegcserép miatt)
-
- Az épületen belül igyekezzünk minél távolabb kerülni ablakoktól, üvegektől, könyvespolcoktól és olyan tárgyaktól, amelyek leesve sérülést okozhatnak. A konyhából biztonságosabb helyre (pl. nappaliba) meneküljünk.
-
- Keressünk menedéket az asztalok alatt, ajtókeretben, a szoba sarkában.
Mit NE tegyünk földrengés esetén?
-
Ne használjuk a telefont feleslegesen csak életveszély esetén, mert a hatóságoknak szükségük van minden szabad vonalra.
-
Ne gyújtsunk gyufát vagy villanyt!
Bár kicsi az esély, hogy károkat okozó, emberi életeket veszélyeztető földrengés pattan ki Magyarországon, ha mégis bekövetkezne a baj, érdemes ezekre a tanácsokra emlékezni!