DAP online ADS KV 1200x150 1016

Bejelentkezés
Frissítve: 2024 Nov 6, 12:16

A Büdy család fiágon való kihalása után

  • Közzétéve Érdekességek

Lehoczky Tivadar: Bereg vármegye monográfiájában a Büdy család fiágon való kihalásáról az írja, hogy Büdy (II) Mihály öccse, Büdy Farkas egyetlen felnőttkort megért fia István volt, akiről 1593-ban hallunk utoljára. Utána csak Büdy (II) Mihály fia, János szerepel az oklevelekben. János 1600. február elején Liptó megyében, sógoránál Kubinyi Isvánnál hunyt el. Elhalálozásának körülményeiről nem tudunk semmit.

1

1603-ban a szepesi kamara jelentést tett a kormányszékhez a Büdy család fiágon való kihalásáról és intézkedett a fennmaradt vagyon visszavétele iránt is, ami ilyen esetekben a kincstárat illette. Ebből a jelentésből tudjuk meg, hogy Kubinyi István, mint Büdy János sógora magát tekinti az egyetlen örökösnek, ezért birtokba vette a Büdy család kerecsenyi [Tiszakerecsen] adonyi [Tiszaadony], vidi [Tiszavid ma Tiszaszalka része], szálkai [Tiszaszalka], atyai [Vámosatya], csarodai, papi, dédai [Beregdéda], barkaszói, dávidházai, kaszonyi [Mezőkaszony], barabási birtokokat és Munkácson egy kőházat.

Ezután többet nem találkozunk a Büdy család tagjaival. Birtokaikat leányágon a Kubinyi, a Bornemissza, a Révay, a Barkóczy és a Csapi családok örökölték, így leányágon még nyomon követhető a Büdy família története. Például Oláh Miklós esztergomi érsek fiatalabbik húga Oláh Ilona, Sopronban készítette el végrendeletét 1579-ben.

Végakaratában nagyon pontosan közli családtagjainak nevét, s utal az életkorukra, például: atyámfia, asszony néném, szerelmes [szeretett] urambátyám stb.

2

Oláh Miklós bátyja Máté, szászvárosi királybíró [a 15. század közepétől a kiegyezésig az erdélyi szász közigazgatási területek főtisztviselője - SzJJ] volt. Anna nevű leányának Büdy (II) Mihály beregi főispán volt a férje.

Oláh Anna Oláh Ilona unokahúga volt, így ő maga és leányai bőven részesedtek Oláh Ilona vagyonából: „…Anna asszony öcsémnek [Akkoriban az öcs szó fiatalabb nőtestvért is jelölt. Ismeretesek voltak akkoriban a leányöcsém, öcsémasszony kifejezések is - SzJJ], egy nagy ezüst kupát, mely kupát Büdy Mihály uram kezében adtam, és quietantiát [átvételi elismervény - SzJJ] is adott róla.

Oláh Ilona a legnagyobb összeget, 2000 aranyat unokahúga leányaira Foemiára (Eufémia -SzJJ) és Frosinára (Fruzsina, néhol Rozina – SzJJ). hagyta. Ezek a jellemzően nem magyar nevek némi magyarázatra szorulnak. A keresztnévadást a koraújkorban még a szentkultusz befolyásolta. A fiúk leggyakrabban a János, György, Mihály stb. neveket, illetve szent királyaink, István és László nevét kapták. A lányoknak legtöbbször az Árpád-ház női szentjei után adtak nevet, de egykori magyar királynék nevét is gyakran kapták a leánygyermekek.

3

Eufémia (1099 – 1139) magyar királyné, Könyves Kálmán második felesége [első felesége Hauteville-i Felícia szicíliai grófnő] volt, II. Vlagyimir kijevi nagyfejedelem és egy ismeretlen nevű, bizánci nő leánya. 1112-ben Könyves Kálmán magyar királyhoz ment férjhez. Kálmán azonban hamarosan házasságtörésen érte, és várandósan hazaküldte Kijevbe, ahol Borisz nevű fia született. A gyermeket Kálmán soha nem ismerte el törvényes fiának, és kizárta a trónöröklésből. Borisz élete végéig követelte magának a magyar trónt, hiszen Árpád-házi hercegnek tartotta magát. Felvette a Kalamanosz nevet, amivel Kálmánhoz (feltételezett apjához) való tartozását fejezte ki. Eufémia Kijevben apácaként halt meg.

4

Eufrozina, magyarosan Fruzsina (1130 – 1193) II. Géza magyar király felesége volt. Eufemia és Fruzsina örököltek még egy-egy paplant, minkettő közepén arany fonallal hímzett vörös tükör látható, egyiknek a széle rózsaszínű selyem, a másiké sárga selyem. Együtt örököltek továbbá egy tokban lévő közepes ón tálat, kilenc mély tányérral, és tizenkét lapos tányérral. Mindegyikbe Oláh Miklós érsek nevét vésték. Palocsai Horváth Györgyről sem feledkezett meg, ráhagyott egy nagy hosszú fehér szőnyeget.

Bizonyíthatóan Büdy Klára, Büdy (I) Mihály leányának leszármazottai még számosan élnek ma is szerte a világban.

A témáról bővebben Vámosatya honlapján (www.vamosatya.hu) lehet olvasni.

SzJJ

A Cikk Vámosatya önkormányzata és polgármestere hozzájárulásával készült.

 

DAP online ADS KV 700x700 1016

 

kert