Mitől van földrengés, és mit tehetünk, ha bekövetkezik?
- Írta: Egészségkalauz
- Közzétéve Érdekességek
Hogyan keletkeznek a földrengések?
A földrengések legnagyobb részét törési felületek mentén elmozduló kőzetblokkok okozzák. A törésvonalak a törési felületek földfelszíni megnyilvánulásai, amelyek egyik legismertebb képviselője a kaliforniai Szent András törés. A rengések egy másik - sokkal kisebb - része vulkánkitörések és föld alatti üregek beomlása következtében jön létre.
Előrejelezhetők a földrengések?
Bár szerte a világon sok kutató dolgozik a megbízható előrejelzés megvalósításán, eddig nem történt áttörés ezen a területen és egyre valószínűbbnek látszik, hogy ez a közeljövőben sem fog teljesen megoldódni. Ennek egyik oka, hogy a kőzetblokkok mozgásának számításához nagyon pontosan ismernünk kellene a mélyben uralkodó kőzetfeszültségeket. Ugyanakkor jelenleg csak a felszínen tudjuk mérni megfelelő pontossággal ezeket és sok más, az előrejelzéshez szükséges szükséges paramétert. A tudomány mai állása szerint legfeljebb azt tudjuk megbecsülni, hogy egy bizonyos időszakban milyen valószínűséggel fog egy adott méretű rengés kipattanni a vizsgált területen.
Mennyi ideig tart, meddig érezhető egy földrengés?
Néhány, esetleg néhány tíz másodpercig, de egy-két percnél mindenképpen rövidebb ideig.
Mit tegyünk földrendés esetén?
Néhány megszívlelendő tanács:
- amíg tart a rengés, ne hagyjuk el az épületet, illetve ne próbáljunk meg bejutni, ugyanis a legtöbb sérülés ilyenkor történik (gondoljunk csak pl. a ledőlő kéményekre, lehulló vakolatra és üvegcserepekre).
- Az épületeken belül igyekezzünk minél távolabb kerülni ablakoktól, üvegektől, könyvespolcoktól és olyan tárgyaktól, amelyek leesve sérülést okozhatnak.
- Lehetőség szerint keressünk menedéket az asztalok alatt vagy ajtókeretekbe állva.
- A szabadban kerüljünk minél messzebb az építményektől, fáktól, elektromos vezetékektől.
- A rengést követően zárjuk el a gáz és elektromos készülékeket és készüljünk fel az esetleg bekövetkező utórengésekre.
- Az erősen megsérült épületeket minél hamarabb el kell hagyni.
Melyik volt az eddigi legerősebb földrengés Magyarország területén?
A komáromi, 1763. június 28-án. Epicentrális intenzitása IX, magnitudója kb. 6.3 volt. A rengés során a város egyharmada elpusztult, a halálos áldozatok száma 63 volt.