Bejelentkezés
Frissítve: 2024 Nov 20, 12:21

Magyarországon csaknem minden században volt egy súlyosabb sáskajárás

A nyár folyamán több bejelentés érkezett Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékből az elszaporodó és jelentős károkat okozó olaszsáskáról a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih). Az elmúlt két év meleg időjárása nagyban kedvezett a sáskák szaporodásának, és várhatóan a következő évben is növekedni fog a faj népessége - közölte a NÉBIH.

saskajaras

A sáskajárás nem újkeletű Magyarországon, a középkorban rendszeres volt, de egy idő után megtanultak az emberek elővédekezni ellene. A Nyírvidék újság 1931 június 26-i számában így összegezték:

Rendkívül kártékony rovar sáska. Történelmi följegyzések, sőt még a biblia is megemlékszik néhány nagy sáskajárásról, amelyeknek cselekvő és kártékony hősei főleg a keleti vándorsáskák és hamvas sáskák voltak.

A mocsarak lecsapolása volt a megoldás

A vándorsáska Délkelet-Európából és Ázsiának ezzel határos részeiből származik, de gyakran pusztítja Dél-Oroszország és Turkesztán vetéseit is. Valamikor gyakori volt Magyarországon is, főleg a dús növényzetű tavak és mocsaras vidékén, amióta azonban lecsapolták a mocsarakat és szabályozták a vizeket, mind kevesebb és kevesebb tér jut a vándorsáskáknak. A hamvas sáska hazája a Földközi-tenger partvidéke, de egész Európában és Ázsiában is sok hamvas sáska pusztít, kivéve a legészakibb részeket. Magyarországon 1875-ben szaporodott el ez a sáskafaj.

A múlt századokban gyakori volt a sáskajárás. A vándorrajok leggyakrabban Keletről, a Fekete és Kaspi tenger vidékéről vonultak Nyugat felé, gyakran eljutottak Belgiumig, sőt Angliáig és Skandináviáig is.

A legrégibb magyarországi sáskajárások 1084-ben, majd a tatárjárás után, 1242-ben voltak, da azontúl is, csaknem: minden században volt egy súlyosabb sáskajárás Magyarországon.

Volt, hogy pestis követte a sáskajárást

A külföldi sáskajárások között a leghírhedtebb az 1478-iki olaszországi, "amikor a velenceiek területén mintegy harmincezer ember halt éhen a sáskák pusztításai miatt, 591-ben és 593-ban Olaszországban, .874-beu Franciaországban döghalál követte a sáskajárást.

A vonuló sáskaraj tömege sűrű felhőként fedi ei a látóhatárt. Órákon át tart a vonulás és ahol a raj leereszkedik, ott minden növényt elpusztít — még a háztetők nádfedelét is. A sáskajárás ellen csak egyesült erővel védekezhetnek az egyes községek és vidékek. Ősszel a sáska petetokjait tavasszal pedig lárváit kell sürgős elásással irtani

Egyes népek között kulináris csemege a sáska

A legtöbb sáskajárás áldozata Afrika. Mint ismeretes, a biblia is megemlékszik az egyiptomi sáskajárásról. Az egyiptomi sáska szürkésbarna, barnafoltos szárnyú rovar, gyakran 7 cm. hosszura is megnő- Ugrólábai belül vérvörösek, lábszára lilás. Érdekes, hogy az arabok és egyes néger törzsek eszik a sáskát.

Magyarországon a múlt század végétől 'kezdve vándorsáska helyett inkább marokkói sáskát találunk  A marokkói sáska 1888-ban tűnt fel először Magyarországon,
a pestmegyei Pécel község legelőjén. Azóta több helyen jelentkezett, főleg a Hortobágyon, de gyakran Borsod, Heves, Szolnok, Békés, Bihar és Szabolcs vármegyék területén is. Rendszeres irtással azonban sikerült Magyarországon csökkentenie sáskaveszedelmet.

donerfkert

 

 

 További információ!

donerfkert