Merénylet a fehérgyarmati járásbíró ellen. Fehérgyarmat, 1911. október 17.
- Írta: Szamos
- Közzétéve Érdekességek
Szenzációs utcai merénylet történt hétfőn délután Fehérgyarmat község utcáján: egy elkeseredett és elkeseredésében gondolkodni nem tudó asszony, a járásbíróság egyik írnokának felesége az utcán veszszővel támadta meg Balás Zoltánt, a fehérgyarmati járásbíróság vezető bíróját, akinek a vesszővel többízben az arcába vágott, úgy, hogy az ütések nyomán kiserkent a vér.
Az esztelen támadást egy másik szenzáció előzte meg: egy öngyilkossági kísérelt, amelyet a merénylő asszony férje követett el. Az asszony ugyanis férjének öngyilkossági kísérletét annak tulajdonította, hogy ez nem bírta ki a járásbíró bánásmódját s ezért követte el az inzultust.
Az Írnokot, aki az öngyilkossági kísérletet elkövette, Moldován Lászlónak hívják. Szatmárról került Fehérgyarmatra. Moldován hétfőn délelőtt a hivatalban revolvert vett ki zsebéből és azt maga felé irányítva el akarta sülni. Tisztviselő- társai, akik vele egy hivatalban dolgoznak, észrevették ezt és még idejekorán kicsavarták Moldován kezéből a revolvert, egyben figyelmeztették feleségét, aki Kabay István szatmári jómódú gazdálkodó leánya, hogy vigyázzon férjére, mert ez öngyilkosságon töri a fejét.
Az asszonyt mód felett elkeserítette férje esete és Balás Zoltán vezető-járásbíró szigorú bánásmódjának tudta be férje sötét szándékát. Férjének nem szólt semmit, hanem egy vesszőt kerített és azzal a déli órákban az utcán várta, míg Balás Zoltán kijön hivatalából.
Mikor Moldovánné szembe találkozott a hivatalából hazafelé tarló járásbíróval, elébe állott és mielőtt a bíró védekezhetett volna, a vesszővel többször egymásután az arcába vágott, úgy, hogy az ütések nyomán a járásbíró arcából kiserkent a vér.
Az eset nagy izgalmat kebelt Fehérgyarmaton. Balás Zoltán a támadó asszony ellen feljelentést tett.
Balás Zoltán körül egyidőben nagyon forrongott Fehérgyarmat társadalmának egy része.
Egy ottani közjegyzői írnok hírlapilag is megvádolta Balást, aki sajtópört indított az írnok ellen. A sajtópör eredménye az lett, hogy az illető beösmerte, hogy vádjai alaptalanok és bocsánatot kért a meghurcolt járásbírótól.
Sőt egy Ízben, mikor az ottani járásbíróságnak egy Ötvös nevű hivatalnoka főbelőtte magát és meghalt, lapunkat is felkérték a fehérgyarmatiak, hogy küldjön ki tudósítót a helyszínére, mert sokan voltak, akik Ötvös öngyilkosságát is a járásbíró szigorú bánásmódjával hozták kapcsolatba.
Ugyanakkor arról is informáltak bennünket, hogy Balás Zoltán túlzott szigorúsággal bánik az alája rendelt hivatalnokokkal.
A helyszínén járt tudósítónk sok érdekelt és nem érdekeit embert meghallgatott az Ötvös ügyre vonatkozólag, de megállapította — amint akkor meg is írtuk — hogy Ötvös öngyilkossága semmiféle összefüggésben sincs Balás Zoltán személyével, sőt azóta kiderült az is, hogy Ötvös más okok miatt fordított fegyvert maga ellen.
Balás Zoltán túlzottan elhíresztelt bánásmódjára vonatkozólag pedig szintén kiderült, hogy nem olyan tarthatatlan, mint ahogy ellenségei kiszínezik és Balás semmi egyebet nem tesz, mint hogy szigorúan őrködik hivatalában a pontosság és rend fölött, amit aztán számos ellensége igyekszik kihasználni.
Legjellemzőbb erre a fentnevezett közjegyzői írnok esete, aki a legvadabb ellenségeskedéssel vádolta meg a járásbírót és mikor vádjait bizonyítani kellett volna és arra került a sor, hogy helytálljon vádjaiért, alázattal bocsánatot kért.
Valószínűnek tartjuk most is, hogy Moldovánné nagyon szilvére vette férjé komolytalan kísérletét és a hangulatkeltő rosszindulatú pletykák által befolyásolva ragadtatta magát a megfontolatlan utcai támadásra.
Szamos napilap, 1911. október 18.