MK NemzKonz ADS 1200x150px 1122

Bejelentkezés
Frissítve: 2024 Dec 5, 0:55

Átalakulóban az orvosi ügyelet, mi várható Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyében március 1-től

  • Közzétéve Helyi hírek

Az elmúlt napokban, hetekben több információ is napvilágot látott az átalakulóban lévő orvosi ügyelettel kapcsolatban, sok esetben az információk egymásnak ellent mondanak, vagy nem fedik a valóságot.

ugyelet

A következőkben szeretnék segítséget adni az embereknek, hogy könnyebben eligazodjanak az új rendszerben kiemelve azokat az elemeket, amelyek a betegeket érintik.

2022. decemberében az Országgyűlés elfogadta az új egészségügyi alapellátásról szóló törvényt, amelynek értelmében az ország egész területén egy egységes orvosi ügyeleti rendszer kerül fokozatosan bevezetésre, a korábban működő, elég változó minőségű ellátást biztosító ügyeletek helyett. Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye 2023. március 1.-jével csatlakozik a rendszerhez.

Ettől az időponttól a vármegyénkben a

1830

központi számon lehet mind a felnőtt, mind a gyerek ügyeletet elérni. Mivel az ezen számon érkező hívásokat szakemberek fogják fogadni, akár telefonon is tudnak megfelelő tanácsot adni a betegeknek. Fontos az is, hogy ha a hívást fogadó szakember úgy ítéli meg, hogy az adott beteg életveszélyes állapotban van, vagy kórházi ellátást igényel akár azonnal mentőt is tud riasztani.

Az átalakulás minden korábbi orvosi ügyeletet érinti, vannak kisebb ügyeletek, amik végleg megszűnek. Több ügyelet úgynevezett háziorvosi ügyeletté alakul át. Ez azt jelenti, hogy hétköznapokon délután 16 órától este 22 óráig, hétvégén és ünnepnapokon reggel 8 órától délután 14 óráig fog működni. Ezen idő alatt az adott ügyeleti telephelyen háziorvosok fognak szolgálatot biztosítani, és mellettük minden telephelyen mentőtiszt is dolgozni fog, aki az új, ekg-val, defibrillátorral, gyógyszerekkel, és egyéb életmentő eszközökkel felszerelt ügyeleti autóval azon betegeknek tud segíteni, akik egészségügyi állapotuk, vagy egyéb okok miatt nem tudják felkeresni személyesen az ügyeletet. Őket otthonukban látják el, illetve szükség esetén küldik kórházba.

Ezek az ügyeletek a következők lesznek: Baktalórántháza, Csenger, Ibrány, Kemecse, Nagykálló, Nyírbátor, Tiszavasvári, Záhony.

Vármegyénkben öt helyen: Fehérgyarmaton, Mátészalkán, Kisvárdán, Nyíregyházán és Vásárosnaményban mind háziorvosi ügyelet, mind sürgősségi ügyelet is lesz. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy ezen városokban az ügyeletek telephelyein hétköznapokon délután 16 órától másnap reggel 8 óráig, hétvégén és ünnepnapokon reggel 8 órától másnap reggel 8 óráig folyamatosan orvos is, mentőtiszt is és az őket segítő szakszemélyzet teljesít szolgálatot.

Az ügyeletben lévő orvosok az adott telephelyen végeznek majd betegellátást, a mentőtisztekre itt is a betegek otthonában, vagy egyéb külső helyszíneken végzett betegellátást hárul. Mivel az ügyeletek, illetve az ügyeleti autók is egységesen, korszerű eszközökkel lesznek felszerelve a betegek számára várhatóan jobb ellátást tudnak majd biztosítani.

Az egységes háziorvosi ügyelet, illetve sürgősségi ügyelet célja, hogy az alapellátás keretében nyújtson minél több betegnek megfelelő segítséget akutan kialakult betegségek, állapotok esetén. Sok esetben megkímélheti a beteget attól, hogy más lehetőség híján, fölöslegesen keresse fel a lakhelyétől távoleső sürgősségi osztályokat. Azonban fontos, hogy nem célja a normál háziorvosi rendelések feladatainak átvétele. Például a több napja fennálló náthás tünetekkel, a több éve szedett gyógyszerek felíratásával, vagy beutalók kérésével és még sorolhatnám, továbbra is a háziorvost kell felkeresnie a betegnek.

Bár minden változás járhat kisebb döccenőkkel, most úgy tűnik, hogy a kialakuló rendszer a betegek számára jobb ellátást tud majd biztosítani, és remélhetőleg ezt majd a tapasztalatok is igazolni fogják.

Kántor Tímea

 

 További információ!

CSBM BBVCSOK statik ADS piros 700x700 1128

MK NemzKonz ADS 700x700px 1122

donerfkert