Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyét ismerhetjük meg a Mi, magyarok videósorozat legújabb részében
- Írta: salt
- Közzétéve Helyi hírek
Az ország egyik legkülönlegesebb vidékét a Romengo együttes alapítóival barangolhatjuk be
Közép-Európa egyik leghíresebb zarándokhelye, a kiegyezésben kulcsszerepet játszó Andrássy Gyula gróf különleges kastélya, valamint az ország egyik legnagyobb állatkertje – többek között ilyen látnivalókkal várja a látogatókat Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye, amelyet a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) Mi, magyarok című videósorozatának legújabb részében fedezhetünk fel.
Nyíregyháza hangulatos utcáit, a máriapócsi kegyhelyet és a tiszadobi Andrássy-kastély különleges kertjét Lakatos Mónika Kossuth-díjas énekesnővel és Rostás Mihály zenésszel, az oláh cigány zenét játszó Romengo együttes alapítóival fedezhetjük fel a Petőfi Kulturális Ügynökség Mi, magyarok című videósorozatának legfrissebb részében.
„Gyerekkorom egy részét itt töltöttem, Nagyecseden, ami a cigányságomat, az identitásomat meghatározta. Én itt szívtam magamba azt a zenét, amit a mai napig képviselünk” – mondja Rostás Mihály a 6000 lakosú városról, hozzátéve: nagyon sok emléke köti Nagyecsedhez, ezek nagy hatással voltak az életére és személyiségének alakulására.
A zenész szülőföldje, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye gazdag a szakrális helyekben – a leghíresebb ezek közül a Máriapócsi Nemzeti Kegyhely, ahol a feljegyzések szerint 1696. november 4-én a Szűz Mária-ikon könnyezni kezdett. A csodás esemény híre a császári és királyi udvarba is eljutott, így a képet I. Lipót Bécsbe vitette, Máriapócsra pedig egy másolat került, amelyről 1715-ben és 1905-ben szintén azt jegyezték fel, hogy könnyeket hullajtott. A búcsúhelyre a Romengo alapítóinak családtagjai is gyakran ellátogatnak, és a két zenész életében is fontos szerepet játszik a hit.
„Azt szoktam mondani, hogy a kultúrát Isten adta nekünk ajándékul azért, hogy szépítse a lelkünket” – mondja a művészetekről Lakatos Mónika, aki szerint a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében élő emberekre jellemző a nyitottság. Ez formálni tudja a közösséget is, hiszen hidat épít a helyiek között, összefogásra sarkallva őket.
A Mi, magyarok videósorozat legújabb részében ellátogathatunk a nyíregyházi állatkertbe, ahol 500 faj 5000 egyedét nézhetjük meg, megcsodálhatjuk az Andrássy család látványos, soktornyú tiszadobi kastélyát, valamint a túristvándi vízimalmot. Persze a gasztronómiai élmények sem maradhatnak ki: megkóstolhatjuk a híressé vált, hotdogkiflivel és sajttal készített nyíregyházi gyrost is.
Keretes:
Július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, amelynek jegyében féléves útjára indult a Kulturális és Innovációs Minisztérium által támogatott 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című országos programsorozathoz kapcsolódó Mi, magyarok című videósorozat részeit a Kultúra.hu Youtube-oldalán lehet megnézni.
A PKÜ kéthetente jelentkező sorozatának következő állomása Nógrád vármegye.