Óriási károk a gyümölcsösökben a hétfő hajnali fagy miatt
- Írta: agrotrend
- Közzétéve Helyi hírek
Ahogy telnek a napok, egyre több információ jön, gyakorlatilag nincs olyan kultúra, ami ne károsodott volna, nincs olyan országrész, ahol ne le lett volna fagy - olvasható az Agrotrend szakportálon
Tudtuk, vártuk a hideget észak felől, de ennek mértékét és hatását messze alul becsülte az összes meteorológia!
A teljes légkör áthűlt az egész országban hétfő hajnalra. Vasárnap este gyorsan hűlt a levegő. Este 8 kor még nem fagyott sehol. Északkeleten már sokfelé 22 órára már -2, -3 fok volt. Hajnal 3 ra a védett területek pl Balaton mellék, Dél Baranya, vagy Szeged környéke csak Kőszeg Sopron környéke volt fagymentes, miközben Keleten már -6, -7 fok is volt sok helyen. Napkeltére a Kisalföld melegedni kezdett a nyugatról jövő felhősödés okán, de máshol a derült égbolt, és a szélcsend miatt csak 8 óra után szűnt meg a fagy. Tehát hosszan tartó és száraz hideg volt, aminek a hatása már délre mindenhol látszódott.
A következő este sem volt kegyes. Újfent keleten kezdődött hamarabb a fagy. Amíg a nyugat Dunántúl, melegebb maradt, addig most teljes Dunától keltere eső országrészben komolyan hűlt a levegő. Északkelet is befelhősödött így ott visszamelegedett a levegő, fagypont fölé, de a homokhátság és Békés vármegye is megfázott -5 de akár -9 fokig is süllyed a hőmérséklet.
A zalai nyugat magyarországi termőtájat leszámítva mindenhol komoly a virágkár. 70 – 99%
A kajsziban a már megkötött kis termések fáztak meg Tolna vármegyében, miközben Borsodban az épp virágzó állományt kapta telibe az északi éjszakai „áldás”
A cseresznye, a szilva a fővirágzás kezdetén derekán fajtától és termőhelytől függően telibe kapva a fagyot. A meggy még épp csak kezdené a virágzást, de elég sokrétűek a károk.
Az alma ugyan piros bimbóban, vagy még zártabb állapotban van, de mégis komolyan megfagyott. A dió fejletlen, de mégis lefagytak az induló hajtások, a kis diókezdeményekkel együtt.
Bár az elmúlt évek hathatós támogatáspolitikájának is köszönhetően sokféle lehetősége van a gazdáknak az később fog kiderülni, mennyit sikerült menteni.
Az egyik nap tehát szállított a másik két nap kisugárzási fagy volt, de áthűlt és napközben fel nem melegedett levegővel.
Nincs a magasban melegebb légréteg, így légkeverésen alapuló szélkerekek, levegőkeverő gépek nem sokat tudtak emelni a hőmérsékleten.
Alapvetően száraz a levegő. Tehát nincs a levegőben pára, és nincs hőtároló és hőátadó képesség. Azaz fűthetünk, de a levegő rossz hővezető közeg, és a meleg felfelé elillan. A füstképző gépek, gyertyák, kályhák által eltüzelt hőmennyiséget a légmozgás is kiviszi a kertből, és felfelé is elszáll. Csak napnyugtakor fellépő szélcsend fordítja meg kicsit a folyamatot.
A kémiai védekezés, lombtrágyák, növénykondicionálók, -3 fok alatt valamit mérsékelnek.
Az eredmény 2-3 hét múlva lesz pontos, de az már most látszik a csonthéjasok a meggy kivételével katasztrofálisan sérültek, a dió jelentős veszteségeket szenvedett, az alma pedig térség és fajta függően 30-95% -ban vesztett a terméspotenciáljából
A zöldségek sem úszták, meg a kelő borsó, répa, a hajtatott burgonya mind megfagytak.
Csizmadia György, Kertészeti szakértő, Botész Szövetkezet.