11 évvel ezelőtt jelent meg Gergelyiugornyán a Kaukázusi medvetalp
- Írta: szon.hu
- Közzétéve Helyi hírek
2014 június közepén azaz 11 éve jelent meg a vásárosnaményi Tisza-parti üdülőövezetben, Gergelyiugornyán a Kaukázusi medvetalp.
Anno a fertőzött területet a vásárosnaményi önkormányzat elkerítette és figyelmeztető táblát helyezett ki. A növényvédelmi szakértők vizsgálják a lokalizált veszélyforrást, ami azért nem volt számukra újdonság, mert jó ideje végzik már a veszélyes invazív növények, köztük kiemelten a medvetalp földerítését is – idézte fel évekkel később az eseményeket a megyei növény- és talajvédelmi hatóság vezetője.
Sipos Tibor elmondta: – Ahol találnak ilyen növényeket, nyomban izolálják. Ez a helyzet az ugornyai, lokalizált medvetalpállománnyal is, amelynek sorsát figyelemmel kísérjük és gondoskodunk ismétlődő irtásukról. Az utóbbi évek aszályos időjárásának talán egyedüli hozadéka, hogy ez a sok csapadékot, nedves, párás körülményeket kedvelő medvetalp kifejezetten rosszul érzi magát.
A Tisza árterében sem tudja egyelőre bizonyítani legendás túlélőképességét – igyekezett megnyugtatni a természetjárókat is Sipos Tibor.
A Kaukázusi medvetalp a zellerfélék családjába tartozó, ernyős virágzatú, évelő, többméteresre növő özönnövény. Temérdek furokumarint tartalmaz, amely a bőrre kerülve erősen fényérzékennyé teszi az érintett bőrfelületet, ami UV-sugárzás nyomán kipirosodik, viszket, és 1-2 napon belül égési sérülésekre emlékeztető hólyagok jelennek meg rajta. A növénnyel érintkezés után a bőrfelületet azonnal mossuk le szappanos vízzel és óvjuk a fénytől. Orvosi kezelés nélkül maradandó károsodást, például szembe kerülve vakságot okozhat. Hazánkba Kárpátaljáról kerülhettek be magjai a Tisza-mentén.