Unokáink öröksége – környezettudatos attitűdök. Előadás a Besiben, Kisvárdán
- Írta: Kovács Berci
- Közzétéve Helyi hírek
A Föld napjához kapcsolódóan április 20-án tartott előadást dr. Bán Miklós viselkedésökológus a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégiumban.
A Debreceni Egyetem Evolúciós Állattani és Humánbiológiai Tanszék tanára szemléletes előadásában végigvezette a környezetvédelem fejlődését a múlt század elejétől napjainkig, kiemelve a jelentősebb fordulópontokat. Véleménye szerint a környezettudatosság azt jelenti, hogy tudomást veszünk a környező élővilágról, foglalkozunk a saját hatásunkkal a környezetünkre, és felelősen viselkedünk a környezetünk iránt.
Kiemelte, hogy a felelősség vállalása annak az elismerése, hogy adott helyzetben képesek vagyunk cselekedni a változás érdekében. Apró dolgokban könnyen belátható, hogy cselekedeteink visszahatnak a környezetünkre, de nagy léptékű folyamatok esetén kevesen hiszik, hogy bármit is számít, amit ők tesznek. Valójában viszont az egyes emberek viselkedésén és viselkedésük változásán múlik az élővilág és környezetünk jövője.
A környezetvédelemhez való egyéni hozzájárulások fontosságáról és lehetőségeiről élénk beszélgetés alakult ki a hallgatóság és az előadó között. Bízunk benne, hogy az előadás nemcsak a résztvevőkben indított el gondolatokat, hanem társaiknak, tanáraiknak, szüleiknek elmondva a hallottakat ki tud majd alakulni egy közös, a környezetünkre érzékenyen reagáló, azért aktívan is tevők köre Kisvárdán és környékén.
Az előadás a „Sok kicsi sokra megy” elnevezésű NTP-s pályázat keretében valósult meg.