Az UNESCO emberiség szellemi kulturális öröksége lett a magyar csárdás
- Írta: mti
- Közzétéve Országos hírek
Két táncművész, Farkas Zoltán és Tóth Ildikó csütörtökön Budapesten átvette azt a dokumentumot, amely igazolja, hogy a csárdás tánc hagyományát az UNESCO felvette az emberiség szellemi kulturális öröksége reprezentatív listájára.
A Szatmár Táncegyüttes Panyolán 2024-ben
Both Miklós, a Hagyományok Háza főigazgatója a magyar kultúra napjához kapcsolódó ünnepélyes eseményen kiemelte, hogy az elismerés fontos eleme a nemzetközi jelenlét. A 19. században kialakult csárdás eredetileg a parasztság tánca volt, hogy aztán a városi polgárság is megtanulja. Az UNESCO döntéséért elsősorban a táncosoknak, zenészeknek, hagyományőrzőknek jár a köszönet - hangsúlyozta a főigazgató.
Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO tavaly decemberben a világszervezetnek a paraguayi fővárosban, Asunciónban tartott ülésszakán vette fel a csárdást az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára.
Both Miklós kiemelte: a nemzetté váláshoz a kodályi koncepció jegyében kell egy közös kincs és tudás, amin keresztül a nemzeti közösségek szerveződni tudnak. Kitért arra, hogy az elmúlt évtizedekben erős intézményesedés indult el, és ennek eredményeként erős talapzaton áll az, amit korábban a falusi hagyományok elindítottak.
Rámutatott,
a nemzetközi elismerést sokéves munka készítette elő, amelynek keretében az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság Szellemi Kulturális Örökség Szakbizottságának javaslatára a csárdás tánc élő hagyománya 2019-ben felkerült a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére. Ezt a dokumentációt a Hagyományok Háza szakemberei dolgozták ki.
Agócs Gergely, a Hagyományok Háza főigazgatói tanácsadója kiemelte: az UNESCO-listára kerüléssel saját magunknak is üzenünk azzal, hogy műveljük kultúránkat és csárdást táncolunk.
"Amíg értékeink megjelennek különféle nemzetközi jegyzékeken, az nem csak a kulturális diplomácia sikere. Azt is megmutatjuk ezzel, hogy amíg ebben a bolond világban a mindent átható delejező képernyőbűvöleten kívüli tevékenység létezik, addig van remény" - fejtette ki.