Gyógyító szatmári szilva, minden formájában tele vitaminnal
- Írta: Bacsikné Szigeti Gabriella
- Közzétéve Életmód
A múlt héten a szabolcsi alma jótékony hatásairól írtam, most a szatmári szilva kerül sorra. A szilva nem csak tápláléknövény, hanem gyógyhatású élelmiszer is.
Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, Okleveles Gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta. Cikkeimben a természet kincseiről, a gyógynövényekkel történő gyógyítás lehetőségeiről írok.
Falun, a szilvalekvárfőzésnek régi hagyománya van. Összejön a család, barátok, szomszédok a szilvaszedéshez. Katlant építenek, előveszik a régi rézüstöt, vitorlakeverőt, és egy egész estén átt tartó esemény kerekedik, melynek végeredménye a finom szilvalekvár, aminek párja nincs. Csak gondoljunk a szilvalekváros derelyére.
A szatmári szilva (vagy más néven Penyigei szilva, Nemtudom szilva) a teljes Kárpát medencében megtalálható, de a Beregben és a Szatmári Síkságon szinte minden kertben ott van. Fogyaszthatjuk, frissen, aszalva, befőttként, lekvárként, vagy pálinkaként.
A szilva a „szupergyümölcs” jelzőt is megkaphatja, mivel annyi pozitív hatása van a szervezetünkre. A szilva A-, B-, C, K-vitamint, káliumot, bórt, rezet, magnéziumot, nátriumot, mangánt, magnézium-foszfátot, vasat, foszfort, kalciumot, fluoridot, szerves savakat (pl: propinsav), mézgát, rostokat tartalmaz.
100 gramm szilva 58 kalóriát, 11 gramm szénhidrátot tartalmaz. Magas cukortartalma ellenére nem emeli meg gyorsan a vércukorszintet, hiszen oldható és oldhatatlan rostok is találhatóak benne. Lassabban szívódik fel a benne található cukor, így a 2-es típusú diabéteszes betegek is fogyaszthatják. A szilvában található oldhatatlan rostok a vastagbél egészségéért felelős „jó” baktériumoknak szolgálnak táplálékul, az egészséges vastagbélből így kiszorulnak a patogének. A rostok segítenek az emésztésben, ezzel megelőzve a székrekedést, és ennek következtében kialakuló aranyeres panaszokat.
Betegeimnek gyakran javaslom, hogy müzlibe kevert aszalt szilvát egyenek reggelire. Ezzel méregtelenítő hatást tudunk elérni.
A nők 35 éves korától megkezdődik az osteoporosis (csontritkulás) folyamata. Az osteoporosis életkorral összefüggő csontrendszeri betegség, amelyet a csonttömeg csökkenése és a csont mikrostrukturális tulajdonságainak romlása jellemez, aminek következménye a törések gyakoriságának növekedése.
Klinikai tanulmányok támasztják alá az aszalt szilva jótékony hatását csontritkulás esetén. A tanulmány szerint napi 100 gramm aszalt szilva elfogyasztása, megállította a csontvesztés folyamatát, sőt jelentősen növelte a csontképződést, viszonylag rövid idő alatt. Ennek egyik oka a szilva magas bórtartalmának is betudható.
A csontritkulással és a következtében kialakuló csonttörésekkel azonban nem csak a posztpenopauzás nőknek kell számolniuk, hanem petefészek eltávolításon átesett nőknek is. Ezért javaslom a betegeimnél, mindkét csoportnak, továbbá az idősebb uraknak is az aszalt szilva napi szintű fogyasztását.
Egy tanulmány a szilva és az áfonya antioxidáns tartalmát hasonlította össze. Az eredmény szerint a szilva antioxidáns tartalma nem csak eléri, de bizonyos fajták esetében meg is előzi az áfonya antioxidáns tartalmát. Az antioxidánsok segítenek a szabadgyökök megkötésében. Erős antioxidánsként rák megelőző hatása is van, ez különösen igaz az emlőrák esetében.
A szilva káliumtartalma szabályozza a vérnyomást. De a szilvát érdemes annak is fogyasztani megelőző céljából akinek a családjában van magas vérnyomású személy, hiszen megelőzi a magas vérnyomás kialakulását.
A szilva K-vitamin tartalma segíti a normál véralvadást, a zsírfelszívódást, és a máj zavartalan működését. Az A-vitaminnak fontos szerepe van a megfelelő látásban, az egészséges bőr és köröm felépítésében.
Magas C-vitamin tartalma segít a vas felszívódásában, az immunrendszerünk erősítésében, a szellemileg kimerült személyek feltöltődésében, a betegségből lábadozók felépülésében, továbbá a szervezet fizikai megterhelése esetén, terhesség esetén is kiváló. A szilva propinsav tartalma, enzim gátló hatása révén, csökkenti a vér koleszterin szintjét.
Aszalt szilva ágyon érlelt szilva pálinka is egyik formája a szilva fogyasztásának. A pálinkát leginkább élvezeti értéke miatt fogyasztjuk. A pálinka segíti az emésztésünket, nehéz, zsíros ételek fogyasztását követően. Feszültségoldó hatása miatt pedig közvetett módon jótékony hatással van a vérnyomásra. Pálinka fogyasztása során mindig törekedjük a kiváló minőségű párlat fogyasztására, amelyet mérsékelt mennyiségben fogyasszunk. Publikált kutatások még nem mutatták ki, hogy a COVID vírus szaporodását gátolná.
Elérhetőség: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
TERMÉSZETES EGÉSZSÉG! Bacsikné Szigeti Gabriella Okleveles Gyógynövényalkalmazási szakember, fitoterapeuta