Immunerősítés táplálkozással és vitaminokkal tél elején
- Írta: benu
- Közzétéve Életmód
A vitaminok nélkülözhetetlenek szervezetünk számára, előállítani azonban nem tudjuk őket, így táplálékkal vagy táplálékkiegészítők formájában kell bevinni azokat.
fotó: raczg.wordpress.com
Télen hajlamosabbak vagyunk zsírosabb, vitaminokban szegényebb ételeket fogyasztani. Ráadásul kevesebb napfény ér minket, ezért fokozottabban oda kell figyelnünk a létfontosságú vitaminok és nyomelemek pótlására.
1. Télen is fogyasszunk zöldséget, gyümölcsöt!
Télen is oda kell figyelni a friss gyümölcsök, zöldségek megfelelő mennyiségű fogyasztására. Ez nem csak a vitaminok, tápanyagok, hanem a jó emésztéshez nélkülözhetetlen rostok miatt is fontos. A banán, a citrusfélék és az alma különösen kiváló vitaminforrás ebben az időszakban, de ne feledkezzünk meg a zöldségekről sem, hiszen ezek többsége igazi vitaminbomba. Hidegen sajtolt olajos öntettel készült saláták vagy nyers zöldségmártogatósok fogyasztásakor a zsírban oldódó vitaminok jobban hasznosulnak.
2. Friss helyett jó a fagyasztott gyümölcs is!
A korszerű eljárásoknak köszönhetően a fagyasztott zöldségek és gyümölcsök megőrzik vitamin és ásványi anyag tartalmuk tekintélyes részét, így hozzájárulhatnak a napi szükséges vitaminbevitel biztosításához. A kiolvasztás során keletkező levet is érdemes felhasználni, mert abban is vannak értékes vitaminok és ásványi anyagok. Közismert a savanyú káposzta magas C-vitamin tartalma és kiváló C-vitamin-forrás a szobahőmérsékleten kiáztatott csipkebogyó tea is.
3. Táplálkozzunk változatosan!
A szervezetünk számára szükséges vitaminok és nyomelemek nemcsak a zöldségekben és gyümölcsökben találhatóak meg, hanem olyan élelmiszerekben, mint a máj, a tojás, egyes növényi olajok, a teljes kiőrlésű pékáruk! Kerüljük viszont a finomított, többszörösen feldolgozott ételeket, a fehér lisztet, a cukrot, mert ezek igazi vitaminrablók.
4. Óvjuk a bélflórát!
Immunrendszerünk 70 százaléka a bélflórában található, ezért a megfelelő emésztés előfeltétele a kórokozókkal szembeni hatékony védelemnek. A joghurt, a kefír és a sajtok nagyszerű probiotikum-források, de léteznek kiváló készítmények is hasznos baktériumaink számának gyarapítására.
5. Szedjünk vitamint!
Szervezetünket sok káros hatás éri: stressz, túlfeszített munkatempó, kevés alvás és mozgás, betegek a környezetünkben, napfényhiány. Mindezek gyengítik az immunrendszert, melynek következtében megnő szervezetünk vitaminigénye. Ezt a megnövekedett vitaminigényt azonban már nem tudjuk kizárólag táplálkozással bevinni.
Az immunrendszer erősítésére szedjünk multivitamint, amelyben optimálisan be van állítva a vitaminok egymáshoz viszonyított aránya. Télen, a C-vitaminon kívül különösen fontos a D-vitamin, amely napfény hatására képződik szervezetünkben, hiánya pedig gyengíti az immunrendszert.