Parkinson-kór tüneteinek enyhítése gyógynövényekkel
- Írta: Bacsikné Szigeti Gabriella
- Közzétéve Életmód
Egyre több Parkinson-kórban szenvedő beteg fordul hozzám segítségért, hogy a tüneteik enyhítésére milyen gyógynövényeket használhatnak. Számtalan gyógynövény közül, ami ilyenkor alkalmazható én a cikkemben a leggyakrabban használatosak közül gingko biloba, golgotavirág, macskagyökér, orbáncfű, parlagi ligetszépe, panax ginseng gyógynövényeket mutatom be.
Sajnos ez a kór már 20 éves kortól veszélyeztet mindenkit. Vannak kiváltó kockázati tényezők, és van örökletes hajlam, ami a megjelenését fokozhatja.
Jellegzetes tünetek: nehezített mozgás, a testtartás görnyedté válása, a járás lassabb, csoszogó lesz, nehezebb az egyensúly megtartása, kommunikációs nehézségek kialakulása, lassú és halk vagy suttogó beszéd és válaszadás, a testbeszéd nehezítetté válása, illetve megjelenik az arcizmok merevsége, remegés, akadályozott írásképesség, a kézírás betűmérete lecsökken, nehezen olvashatóvá alakul.
Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, hagyományos népigyógyászat kutatója és szakértője, alkalmazója, oktatója, okleveles gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta, újságíró. Cikkeimben a természet kincseiről, a gyógynövényekről írok.
A Parkinson-kór egy neurológiai betegség. Jelei a különféle mozgásproblémák, amelyek megnyilvánulhatnak izommerevségben (rigiditás) és nyugalmi remegésben (tremor), de a fájdalom, az alvászavar és a depressziós tünetek is utalhatnak a Parkinson-kórra.
A tünetek általában fokozatosan jelentkeznek. Sajnos igen sokan, már a mindennapi tevékenységüket gátoló tünetek jelentkezésekor fordulnak csak orvoshoz.
A Parkinson-kór három kardinális tünete a nyugalmi remegés, az izommerevség (izomfeszülés) és a mozgások lelassulása, amely nem csak lelassul, hanem azok elindítása és lefékezése is nehézkessé válik. Az összes tünetből 2 vagy 3 jelenléte szükséges a betegség diagnózisának a felállításához. Az egyensúlyzavar tünet, általában a betegség késői szakaszában jelentkezik.
A nehezített mozgás során, a testtartás görnyedtté válik, a járás lassabb, csoszogó jellegű lesz, nehezebb az egyensúly megtartása, ami eséseket okozhat, különösen a betegség előrehaladott állapotában. Az esések tipikusan, a betegség első tüneteit követően válnak rendszeressé, különösen, ha több dologra kell koncentrálnia a betegnek vagy hirtelen akar irányt váltani.
Igen gyakran alakulnak ki kommunikációs nehézségek is. Lassúvá, halkká, suttogóvá váló beszéd és válaszadás. A remegés, az arcizmok merevsége miatt a testbeszéd nehezítetté válik, valamint akadályba ütközik az írásképesség, a kézírás betűmérete lecsökken, nehezen olvashatóvá alakul. Mindezek miatt a betegeket gyakran félreértik, mivel nem vagy csak lassan tudják kifejezni gondolataikat, érzéseiket.
További tünetek közé tartozik még az alvászavarok jelentkezése, a depresszió, a szorongás, valamint a fájdalom és a kimerültség. A betegség későbbi fázisában nyelési problémák és memóriazavar is tapasztalható.
A Parkinson-kór fő kockázati tényezői:
- Csökkent ösztrogénszint - Az alacsonyabb ösztrogénszint kismértékben növeli a Parkinson-kór kockázatát, e miatt a nőknél a menopauzát követően növekszik meg a Parkinson-kórban szenvedő betegek száma.
- Életkor - A betegség jellegzetes módon középkorú vagy idősebb embereknél kerül diagnosztizálásra. A kor előrehaladtával a kockázat folyamatosan nő.
- Nem - Férfiaknál kicsivel gyakrabban alakul ki Parkinson-betegség, mint nőknél.
- Örökletesség – Felmenői ágon már jelentkezett Parkinson-kór, növeli az ismételt megjelenés kockázatát.
- Rágcsálóirtók és növényvédő szerek - Rágcsálóirtó vagy növényvédő szerekkel való gyakori érintkezés, növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát.
- Fokozott a kockázat azoknál, akik tisztítatlan kútvizet isznak.
Parkinson-kór esetén használatos gyógynövények:
A parlagi ligetszépe ligetszépefélék (Onagraceae) családjába tartozik. Drogja a VIII. Magyar Gyógyszerkönyv szerint, a magja (Oenotherae semen), finomított ligetszépeolaj (Oenotherae oleum raffinatum). Hatóanyagok tekintetében rendkívül magas (8%) gamma-linolénsavat tartalmaz.
Klinikailag igazolt, hogy gátolja a véralvadást, vérnyomáscsökkentő, bronchus tágító hatású, javítja a koronáriakeringést, enyhíti az anginás panaszokat, a pulmonális hypertóniát. Érelmeszesedés gátló, menstruációt megelőző tünetek, mellfájdalmak, mozgásszervi panaszok és bőrbetegségek ellen is hatásos. A benne található omega-3 zsírsav gyulladáscsökkentő hatású. A ligetszépe olaj enyhe gyomor- és bélrendszeri problémákat, hányingert, hányást, hasmenést, görcsrohamokat okozhat.
Az orbáncfű az orbáncfűfélék (Hypericaceae) családjába tartozik. Hatóanyagok a hipericin, a pszeudohipericin, flavonoidok (hiperozid, rutin, biapigenin, amentoflavon), fenolkarbonsavak, floroglucin-származékok (hiperforin, adhiperforin), cseranyagok, illóolaj.
Népi gyógyászatban, a máj, krónikus szívbetegség, idegbetegség gyógyszere. Használják még, mint nyákoldó, veseműködést támogató, vízhajtó és gyomorégés elleni szer. Fürdője az altesti szerveket erősíti, olaja sebkezelésre (külső és belső: gyomor- és nyombélfekély), bőrgyulladásra, ekcémára, égési sebekre használható.
Klinikai tesztekkel bizonyított a flavonoidok gyulladáscsökkentő, májvédő, antibiotikus, gyomorfekélyt megelőző hatása. Vírus szaporodását gátló hatású, gátolja a herpeszt, és az influenzát. Klinikai vizsgálatok támasztják alá az orbáncfű hatékonyságát, depresszió és premenstruációs (PMS) szindrómával összefüggő szorongások, hőhullám esetében, és a Parkinson-kór tüneteinek enyhítésében. Használható antidepresszánsként.
Fényérzékenység léphet fel mellékhatásként, ezért kerülni kell a napfényt. Egyes gyógyszerek lebontását és kiürülését felgyorsítják, ezért alkalmazását egyeztesse orvosával, természetgyógyászával. Mellékhatása lehet a gyomor és bélrendszeri panaszok, nyugtalanság, fáradtság. Nem alkalmazható terhesség és szoptatás idején sem.
Golgotavirág a golgotavirágfélék (Passifloraceae) családjába tartozik. Drogja a VIII. Magyar Gyógyszerkönyv szerint a Passiflorae herba és a Passiflorae herbae extractum siccum (észak-amerikai golgotavirág-hajtás száraz kivonat). Fő hatóanyaga a flavonoidok (apigenin, luteolin, kempferol, vitexin), kumarinok, cianogén glikozidok.
Népi gyógyászatban álmatlanság és szorongás kezelésére, asztmaellenes, fájdalomcsillapító szerként, nyugtató hatása miatt, rák, diszmenorrea (fájdalmas menstruációs vérzés), eretizmus (kóros ingerlékenység), neuralgia problémák és Parkinson-kór esetén használják.
Klinikai vizsgálatokkal is alátámasztották gyulladáscsökkentő, antioxidáns hatását, a központi idegrendszerre ható nyugtató hatását, így felhasználható belső feszültségek csökkentésére, alvászavarokra, szív- és gyomoridegesség esetén. Klimax esetén is javasolt. Mellékhatása nem ismert, ezért gyermekeknek is adható felügyelet mellett.
Páfrányfenyő (Gingko Biloba), páfrányfenyőfélék (Ginkgoaceae) családjába tartozik. Drogja a levele (Ginkgo folium). Főbb hatóanyagai a flavonoidok, ginkgolidok.
A népi gyógyászatban páfrányfenyő leveleiből készített készítményeket az agy és a keringési rendszer zavaraiban használják. Használható fülzúgás, szédülés, fejfájás, emlékezeti zavarok esetén, Parkinson-kór esetén, visszeres panaszok, cukorbetegek érbántalmai esetén, időszakos sántítás esetén, de elzáródott érbántalmak esetén is pozitív tapasztalatot észleltek.
Kutatásokkal igazolt, hogy gátolja az agyvizenyő (oedema cerebi) kialakulását, megelőzi a vérrögök kialakulását. Gyulladásgátló és antioxidáns tulajdonsággal rendelkezik, továbbá a posztmenopauzális nők emlékezet zavarainak csökkenésében is hatékony a ginkgo biloba. Csökkenti a szorongást.
Lehetséges mellékhatásai az enyhe gyomor és bélrendszerei rendellenességek, allergiás reakciók, fejfájás, izomgörcsök, szívritmuszavar, szédülés, illetve műtét utáni fokozott vérzés.
Panax ginseng a borostyántökfélék (Araliaceae) családjába tartozik. Drogja a szárított, egész vagy aprított gyökere (Ginseng radix). Fő hatóanyagai a ginzenozidok.
Ginsengnek ősi népek misztikus hatást tulajdonítottak a halhatatlanság zálogaként tartották számon. Az amerikai indián törzsek a ginzenggel a meggyengült erőnlétet állították helyre. Klinikailag igazolt, hogy segít kivédeni a stressz negatív hatásait, segít leküzdeni a koncentrációs nehézséget. Remek immunrendszer erősítő, kiváltképp vírusos megbetegedések esetén gyorsítja fel a gyógyulási folyamatot.
Akut gyulladásos tünetek esetén, 18 éves kor alatt, várandós, szoptatós anyáknak nem javasolt a használata.
A macskagyökér a macskagyökérfélék (Valerianaceae) családjába tartozik. Drogja a gyökere (Valerianae radix), valeriána száraz kivonat (Valerianae extractum aquosum siccum és Valerianae extractum hydroalcoholicum siccum), az aprított macskagyökér (Valerianae radix minuta), és a macskagyökér-tinktúra (Valerianae tinctura). Főbb hatóanyagai az illóolaj, és a valeopotriátok.
Népi gyógyászatban nyugtató hatása miatt, alvási zavarok, szívpanaszok esetén és Parkinson-kór esetében is alkalmazzák.
Kutatások támasztják alá, hogy a macskagyökér csökkenti a szorongást, a félelemérzetet. A szedálás mellett a fizikai és szellemi teljesítőképesség nem csökken, sőt a figyelem képessége javul. Tartós használata is biztonságos. A menopauzában jelentkező hőhullámok kezelésére is kiváló.
Javaslom a hangos olvasást a vokális problémák kezelése mellett, az arcizmok merevségének enyhítésére és az egyéb kommunikációs nehézségek visszaszorítása érdekében. Továbbá javaslok gyógytornát, a tünetek enyhítése érdekében.
Speciális tudás, speciális szakrendelés: Bacsikné Szigeti Gabriella - https://gabriella-gyogynovenyei.webnode.hu/foglalas/ , +36/30-529-85-74
„Olcsóbb, mint a gyógyszertár”: https://webshop.gabrielherbs.hu/spl/355674/OSSZES-TERMEK - webshopomban pár kattintással megvásárolhatod az ellenőrzötten jó minőségű gyógynövény készítményeket. Gyors és biztonságos termék kiszállítás az egész országban.