MK NemzKonz ADS 1200x150px 1122

Bejelentkezés
Frissítve: 2024 Nov 26, 23:02

Sárgarépa: rákellenes, javítja a látást, méregteleníti a májat, …

  • Közzétéve Életmód

Zöldségféléink közül a sárgarépa az egyik legismertebb és legközkedveltebb növényünk. Fogyaszthatjuk nyersen, sülve, főve, párolva, vagy a kipréselt levét. A sárgarépa fogyasztása számos betegség megelőzésére, betegség visszafordítására adhat lehetőséget.

sargarepa 1200 630

A sárgarépa tartalmaz kalciumot, káliumot, nátriumot, foszfort, vasat, magnéziumot, krómot, mangánt, cinket, A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B9-, C-, E-vitaminokat, szénhidrátokat (cukrok, rost), karotint, zsírt, fehérjét tartalmaz.

Aki diétázás vagy fogyókúra miatt fordul hozzám, és kevés zsiradékot visz be a szervezetébe, javaslom a sárgarépa fogyasztását. A sárgarépában a tápanyagok a héjhoz közel találhatók nagyobb koncentrátumban, éppen ezért javasolom a biorépa vásárlását, melyet fogyasztás előtt, csak megdörzsölve átmosunk. Én nem szoktam meghámozni, de ha hámozzuk, akkor véknyan tegyük.

A népi gyógyászatban többek között nőknél a kismedencei terület és méhkörnyéki véráramlás emelésére használjuk, valamint emésztési problémák kezelésére, székrekedés esetén és mandulagyulladáskor. Az A-vitamin hiány tünetei, egyebek mellett, hajhullás, bőrszárazság, amit szintén orvosolhatunk a sárgarépával. A-vitamin hiánya súlyos esetben farkasvakságot is okozhat. Évente kb. 350.000 millió gyermek vakul meg, mivel vagy nem kap megfelelő mennyiségű, A-vitaminban gazdag ételt vagy jellemzően bélproblémák miatt nem tud az A-vitamin felszívódni.

Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, hagyományos népigyógyászat kutatója és szakértője, alkalmazója, oktatója, okleveles gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta, újságíró. Cikkeimben a természet kincseiről, a gyógynövényekről írok.

A sárgarépa gyógyhatása nyersen és főzve egyaránt megtapasztalható. A sárgarépa gyógyhatása közé tartozik, hogy méregteleníti a vért, javítja a látást, erősíti a szemet, számos rákbetegség kialakulását akadályozza, tisztítja a májat, a bőrt és javítja az emésztést.

A sárgarépa (Daucus carota subsp. sativus) fontos zöldségnövényünk, jelentős vitaminforrásunk, régóta ismerjük és termesztjük. Származási helye Nyugat-Ázsia (Afganisztán és Irán területe). Ez a négyezer éves kultúrnövény eredetileg vékony, kemény gyökér volt, és a késő római időkben kezdték nemesíteni. Első "klasszikus" utalások a gyökér felhasználására az 1. századból valók. Európába a 8. században mórok közvetítésével jutott el. A nemesített változat, az ősi növényhez képest, jóval nagyobb répatesttel rendelkezik, ízletesebb és kevésbé fásodó szerkezetű. A XVII. században jelent meg a narancssárga nemesített fajta Magyarországon. Erdélyi kutatásaim során tapasztaltam, hogy egyes vidékeken muroknak nevezik a sárgarépát.

Kétéves növény, amelynek második évben fejlődik magszára. Nem megfelelő vetőmag esetén első évben is virágozhat. Napos-félárnyékos helyen érzi jól magát. Homokos vagy a vályogos talaj az ideális számára.

A termesztett sárgarépa rost tartalma főleg cellulóz, kisebb részben hemicellulóz és lignin. Elhanyagolható mennyiségben tartalmaz keményítőt. A zöldség íze főként a glutaminsavnak és a többi szabad aminosavnak köszönhető. Más savakat nyomokban tartalmaz, ilyenek a borostyánkősav, α-ketoglutársav, tejsav és glikolsav. Narancssárga színét a β-karotin tartalmának köszönheti, kisebb mennyiségben α- és γ-karotinokat is tartalmaz. Az α- és β-karotin részben átalakul A-vitaminná az emberi szervezetben. A nyers sárgarépából a β-karotin tartalomnak csak 3%-a szabadul fel az emésztés során, ez az elkészítéssel, pépesítéssel, főzéssel, étkezési olaj hozzáadásával 39%-ra is feljavítható.

A sárgarépa édes íze lehetővé teszi, hogy édességek is készüljenek belőle, mint sütemény, puding és lekvár.

Napi 15 gramm sárgarépa fogyasztása fedezi a napi β-karotin szükségletet, ezért figyeljünk oda a túladagolásra, mert elsősorban gyerekeknél ellenreakciót válthat ki. Magas bétakarotin tartalma miatt a cigarettázók nem szeretik, ugyanis nikotin jelenlétében a karotin fölösleg nehezen ürül ki a vérből.

A sárgarépa igazi bőrvédő, rendszeres fogyasztása segít a bőr víztartalmának megőrzésében, szerepet játszik a faggyú- és verejtékmirigyek szabályozásában. A sárgarépa C-vitamin tartalma segíti a kollagén termelést, amitől a bőr rugalmasabbá válik. Emellett a répában található béta-karotin elősegíti a barnulást, véd a leégés ellen. Szabadgyökfogó hatásánál fogva megakadályozza a bőr öregedését, a ráncok, pigmentfoltok megjelenését.

A sárgarépa K-vitamint és kis mennyiségű kalciumot és foszfort tartalmaz. Ezek hozzájárulnak a csontok egészségéhez, és segíthetnek megelőzni a csontritkulást. Segít megőrizni a fogak jó állapotát és a csontok szerkezetét.

Étvágyserkentő, mézzel keverve kitűnő fertőtlenítő, jól kezelhető vele a szájnyálkahártya elváltozásai, megszünteti a gyomorsavtúltengést és a gyomorégést, jótékonyan hat székrekedés esetén.

Megakadályozza a szembetegségek kialakulását, véd a farkasvakság ellen. A lutein és a zeaxantin pedig az életkorral összefüggő látásvesztés kockázatának csökkentésére törekszik.

Csökkenti a mandulák, orrmelléküregek és a légutak gyulladását, köptető hatású, enyhíti az asztmás tüneteket.

Erősíti a hasnyálmirigyet, hosszútávú fogyasztása csökkenti az inzulinrezisztenciát és a cukorbetegséget enyhíti. Glikémiás indexe meglehetősen alacsony, mindössze 39, így, cukorbetegek bátran fogyaszthatják. Fogyókúrázók számára is kiváló.

Egy sárgarépa körülbelül 10%-át alkotják a szénhidrátok, aminek közel a fele cukor. Ennek a szénhidráttartalomnak további 30%-a rost. Egy közepes sárgarépa 25 kalóriát tartalmaz. Összességében ez a sárgarépát alacsony kalóriatartalmú, magas rosttartalmú élelmiszerré teszi, amely viszonylag alacsony cukortartalmú. Emiatt alacsony a glikémiás indexe (GI). Ez azt jelenti, hogy a cukorbetegek számára biztonságos. 2018-as kutatás alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a rostban gazdag étrend fogyasztása segíthet megelőzni a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását és segít a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők a vércukorszint szabályozásában.

Segíti a máj regenerálódását, hozzájárul a méregtelenítéséhez. Jótékonyan hat a szív– és érrendszeri problémákra, a magas vérnyomásra, az érelmeszesedésre. A sárgarépában található rost és kálium segíthet a vérnyomás kezelésében. A sárgarépában található kálium segít ellazítani az ereket, így csökkenti a magas vérnyomás és más szív- és érrendszeri problémák kockázatát. A sok rost fogyasztása segíthet csökkenteni a „rossz” koleszterin szintjét a vérben.

A daganatos betegségek kockázatát a vér alacsony béta-karotin szintje fokozhatja. A sárgarépa bőségesen tartalmazza ezt a fontos anyagot, ezért fogyasztása a fehérvérsejtek számának és aktivitásának növelésével hozzájárulhat a rák megelőzéshez. Jelentős antioxidáns hatása révén a káros szabadgyökök ellen is véd, ugyanis serkenti a csecsemőmirigy működését.

A levelei is gyógyhatásúak, ha magas vérnyomással küzd, akkor a növény levelét mossa meg, szárítsa, majd készítsen belőle teát, ugyanis vérnyomáscsökkentő hatással rendelkezik.

Az amerikaiaknak szóló 2015–2020-as étrendi irányelvek szerint a felnőtt nőknek legalább 700 mcg RAE A-vitaminra, míg a felnőtt férfiaknak legalább 900 mcg RAE-re van szükségük naponta.

Számos kutatás alátámasztja, hogy a sárgarépalé (vagy a karotinoidokban gazdag étrend) és a prosztatarák alacsonyabb kockázata között kimutatható összefüggés van. Vizsgálták a leukémia, tüdőrák, vastagbélrák és a karotinoidban gazdag élelmiszerek fogyasztása közötti kapcsolatot, és bizonyították, hogy csökkentheti a rákos elváltozások kialakulásának kockázatát a sárgarépalé fogyasztása.

A sárgarépa hatása a gyomorra nézve is jótékony, lúgosító tulajdonsága révén segít a gyomorfekély kezelésében. A pektin a jó baktériumok táplálékaként, hozzájárul a bélflóra egyensúlyához. Védőréteget képez a gyomor nyálkahártya felszínén, ami megvéd a savas ételek hatásától. Emésztési zavarok kezelésén kívül, a reflux és gyomorfekély esetén is alkalmazható.

Vigyázat! Vannak, akik allergiásak a sárgarépában található vegyületekre. Ekkor csalánkiütés, duzzanat és légzési nehézség alakul ki, a sárgarépa elfogyasztását követően.

Sárgarépát mindig csak biztonságos helyről vásároljunk, mert összegyűjtheti a növényvédő szerek maradványait! Különösen a szerves foszfor tartalmú növényvédő szerek halmozódhatnak fel benne. A sárgarépában fel tud dúsulni a nitráttartalom, mely ásott, nitráttal szennyezett talajvízkutakból öntözött, illetve erősen trágyázott földön nevelt növényben figyelhető meg. A magas nitrát tartalmú répából készült bébiétel a csecsemők és kisgyermekek számára halálos kimenetelű mérgezést okozhat. Korábban úgy gondolták, hogy az antioxidáns is túladagolható, de kiderült, hogy a bőr sárgás elszíneződéséhez irreális mennyiségű sárgarépát kellene elfogyasztani.

Speciális tudás, speciális szakrendelés: Bacsikné Szigeti Gabriella - https://gabriella-gyogynovenyei.webnode.hu/foglalas/ , +36/30-529-85-74

"Olcsóbb, mint a gyógyszertár": https://webshop.gabrielherbs.hu/spl/355674/OSSZES-TERMEK - webshopomban pár kattintással megvásárolhatod az ellenőrzötten jó minőségű gyógynövény készítményeket. Gyors és biztonságos termék kiszállítás az egész országban.

 További információ!

MK NemzKonz ADS 700x700px 1122

donerfkert