MK NemzKonz ADS 1200x150px 1122

Bejelentkezés
Frissítve: 2024 Nov 25, 22:08

Tippek a jobb alváshoz idős korban

  • Közzétéve Életmód

Minden évben március az alvástudatosság hónapja, illetve hamarosan itt van az Alvás Világnapja is.

idoskori alvas

Ebben az időszakban jóval többet foglalkoznak azzzal az egészségügyi szakemberek, hogy felhívják a figyelmet, mennyire fontos a jó alvás az egészség fenntartásához. Hiszen a rossz alvás hosszú távon olyan egészségügyi problémák kialakulásához vezethet, mint a cukorbetegség, magas vérnyomás, elhízás, szívbetegség és depresszió! A rossz alvók közül még mindig sokan nem tudják, milyen tünetekkel és veszélyekkel járhatnak az alvászavarok, illetve hogy mit tehetünk ezek ellen. Arról pedig kifejezetten kevés szó esik, hogy az életkor előrehaladtával a jó alvás egyre nehezebb, miközben az időseket fokozottan fenyegeti az egészségromlás. 

Az életkor előrehaladtával sokan tapasztalhatják, hogy felborulhat az addig egyenletes alvási ritmusuk, éjjel sokáig éberek, vagy épp napközben lesznek álmosak. Emellett éjszakai ébredés is előfordulhat, amikor nem tudnak visszaaludni, illetve az idősebbekre jellemző a napközbeni szunyókálás is. A rövidebb, pihentető sziesztával nincs is probléma, a gond akkor van, ha hosszabb időre elalszik napközben az ember, mert azzal az éjszakai alvásidőt rövidíti. Pedig éjjel termelődnek fontos hormonok - mint a melatonin - amely segít az egészséges cirkadián ritmus fenntartásában.

Általános tévhit, hogy ahogy idősebb az ember, egyre kevesebb alvásra van szüksége. Tény, hogy a gyerekeknek, kamaszoknak több alvásra van szüksége, de a felnőttkori alvásigény már nem változik, hiába 30 vagy 60 éves az ember: ugyanúgy legalább 7 órát javasolnak a szakemberek. Az már más kérdés, hogy az éjszakai éberség, napközbeni alvás miatt lerövidül az éjszakai alvás hossza - így azt hihetik, kevesebb is elég.

Tippek a jobb alváshoz idős korban

Az alvásminőséget számos módon lehet javítani idősebb korban is, nem kell azt hinni, hogy a jó alvás csak a fiatalok kiváltsága.

  1. Érdemes az olyan betegségeket, amelyek befolyásolják az alvásminőséget megfelelően kezelni. Legyen ez a vizelési inger éjjel, vagy reumatikus fájdalom, esetleg cukorbetegség. Bármilyen krónikus megbetegedés esetében be kell tartani az előírt étrendet, kezelést, hogy minimalizálható legyen a kihatásuk az alvásra is.
  2. A rendszeres sport kutatások szerint idős korban is jobb alvásminőséget eredményez. Ha eddig nem is volt része a testmozgás az ember mindennapjainak, sosem késő elkezdeni.
  3. Csökkenteni kell a zavaró tényezőket a hálószobában, amik megzavarhatják az alvást. Tévét semmiképp sem érdemes a hálóban tartani, és más elektronikus eszközöket is érdemes száműzni. Ha nincs megfelelő redőny, sötétítő függöny, azt is érdemes beszerezni.
  4. Kerülni kell az alkohol- és koffeinfogyasztást, valamint a dohányzást, mert ezek mind rossz alvást eredményeznek.
  5. Akkor is érdemes egy napirendhez igazodni, ha már nem dolgozik valaki: azonos időben felkelni és lefeküdni. Ez segíti a szervezetet abban, hogy rendszeresen megfelelő mennyiségű és minőségű alvást biztosíthasson.
  6. A lefekvés előtti rutin szintén segíti az elalvást. Mindegy, hogy mit vezet be szokásként: esti olvasást, meditációt, vagy imádkozást, ha rendszeres. Az agy tudni fogja, hogy itt az alvás ideje.

 

 További információ!

MK NemzKonz ADS 700x700px 1122

donerfkert