Spárga a hagyományos kínai orvoslásban
- Írta: Bacsikné Szigeti Gabriella
- Közzétéve Életmód
A jelenlegi szakcikkemben a spárga élettani hatásait a hagyományos kínai orvoslás szemszögéből kívánom bemutatni a májra gyakorolt hatása tekintetében.
A spárga (Asparagus officinalis) vitaminokban és ásványi anyagban gazdag növény. Tartalmaz A-, B1-, B2-, B9- (folsav), C- és E-vitamint, továbbá vasat, foszfort, mangánt, káliumot, rezet, fluort, brómot, jódot és rostokat.
Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, Okleveles Gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta. Cikkeimben a természet kincseiről, a gyógynövényekről írok.
Mivel a spárga idénynövény, ezért érdemes a szezonban megragadni a lehetőséget és fogyasztani. A szezon április közepén kezdődik, és június végéig tart. Vértisztító, vizelethajtó hatású. A spárga jellemzője, hogy igen hatékony abban, hogy megelőzze a folyadék felhalmozódását a májban, a belekben, a tüdőben és a vesékben.
A spárga fogyasztásával megelőzhetjük a veseproblémákat, mint például a vesekő kialakulása. A spárgában található jelentős mennyiségű ásványi anyag feltölt minket, ezáltal segítségünkre van a szellemi és fizikai fáradtság leküzdésében.
A hagyományos kínai gyógyászat számos növényt használ a máj és a vese karbantartására, kúrálására. Megbetegedés esetén a hagyományos kínai gyógyászatban a májgyulladás esetén, a máj nedves meleg, míg a vese energiájának megcsappanásáról beszélnek.
A magas vérnyomás kialakulását mind a keleti, mind a nyugati orvoslás a helytelen életmódra vezeti vissza. A májban lévő meleget fokozza az alkohol, a dohányzás, a zsíros ételek. De ehhez hozzájárul még a kevés mozgás. Ha mindezt túl sok stressz is fokozza, csökken a vese energiája. A vese energiájának csökkenése, és a májban lévő meleg hozzájárul a magas vérnyomás kialakulásához.
A hagyományos kínai orvoslás a gyógyulás érdekében életmódbeli tanácsokkal látják el a beteget. Életkor, egészségi állapot és egyéb tünetek figyelembe vételével adnak a betegnek megfelelő gyógynövényeket, javasolnak táplálkozási tanácsokat, mozgásformákat, tornagyakorlatokat és meditációs gyakorlatokat. Az egyik tápláléknövény, amely fogyasztását javasolják máj – vese – probléma, magas vérnyomás betegség esetén a spárga. A spárga, mint keserű növény, javítja a máj egészségét. A keserű növény kifejezéstől nem kell megijedni. Nem jelenti a keserű szó azt, amit a mindennapokban értünk alatta. Megítélésem szerint a spárga igen kellemes ízű.
A spárga fogyasztása ízületi és reumás megbetegedések tüneteit is kiválóan enyhíti. A vérnyomás kiegyensúlyozásával a szívritmuszavar tünetei („szapora szívverés”) is javul. Cukorbetegség esetén is javasolt a spárga fogyasztása, mivel hozzájárul a vizeletben kiválasztódó cukor mennyiségének a csökkenéséhez.
A spárgát ma már számtalan konyhatechnikai módszerrel fel tudjuk dolgozni, így finomabbnál finomabb ételeket készíthetünk belőle. De mégis az ideális fogyasztási módja, nyersen salátába keverve, ekkor a saláta öntethez olíva olajat használjunk, hogy ezzel is fokozzuk a telítetlen zsírsavak jelenlétét és a zsírban oldódó vitaminok felszívódásának a lehetőségét, hozzájárulva az erek egészségéhez, a normális vérnyomáshoz. Amennyiben nem szeretnénk időt tölteni az elkészítésével, egyszerűen ropogtassuk el.
A spárga fogyasztása azonban nem mindenki számára javasolt. Mivel igen erőteljes a vízhajtó hatása, így azok, akik heveny ízületi gyulladásban, hólyaghurutban, már meglévő kövekkel rendelkeznek, ne fogyasszák. A magas purin tartalma miatt köszvényeseknek sem ajánlott.
Speciális tudás, speciális szakrendelés: Bacsikné Szigeti Gabriella - https://gabriella-gyogynovenyei.webnode.hu/foglalas/ , +36/30-529-85-74
Amennyiben úgy érzi, hogy az ön egészségi állapotán is segíthetnék a gyógynövények erejével, jelentkezzen be rendelésemre, ahol biorezonenciás állapotfelméréssel, egészségterv elkészítésével, életmódváltási tanácsokkal vezetem önt egy vidám és egészséges szemléletű útra, amely a gyógyulásához vezet.