Milyen eszközök szükségesek gipszkartonozáshoz?
- Írta: Háromhatár
- Közzétéve Életmód
Remek dolog, ha a saját kezünkbe vesszük a munkát, de gipszkartonozást csak az erre szolgáló speciális szerszámokkal végezzünk! A gipszkarton ma az egyik legnépszerűbb anyag könnyű megmunkálása és változatos felhasználása miatt. Nem feltétlenül igényel szakipari tudást, csak pontos tervezést, kivitelezést, és a munkához megfelelő eszközöket.
Általános eszközök gipszkartonozáshoz
Ha már van barkácsműhelyünk, biztosan rendelkezünk néhány olyan alapszerszámmal, vagy olyan barkácskészlettel, amit a gipszkartonnal végzett munkához is használni tudunk. Ha nincsenek a barkácsoláshoz alapszerszámaink, érdemes őket minél előbb beszerezni.
A mérőszalag és a vonalzó a pontos méréshez szükséges, ezekből különböző méretet érdemes beszerezni. Nem árt egy tolómérő sem, mert nem csak a hossz és szélesség, de a vastagság mérésére is szükség lehet.
A kimérést követően puha hegyű ceruzával jelöljük a ki- vagy levágandó részeket a gipszkartonon. A vízmérték is segíti a munkánkat, hosszabb típusa mellett ugyanis könnyebb jelölni és vágni, mert stabilabb, mint egy vonalzó.
Gipszkarton darabolásához sniccer (vágókés) és gipszkarton fűrészlapp szükséges. Ezeknek az eszközöknek amúgy is helye van a barkácsműhelyben.
A gipszkarton fűrész és gipszkarton gyalu a pontos méret kivágásában és kialakításában is segít.
A lapok vágása úgy történik, hogy alátámasztják a gipszkarton lapot, hosszú vonalzó vagy vízmérték mellett sniccerrel elvágják a kartont, eltörik a lapot, majd a másik oldalról elvágják a papírt, hogy ne szakadjon be. Fűrészlappal akkor érdemes dolgozni, ha problémásabb részt kell vágni vagy aprólékosabb munkát kell végezni.
A gipszkarton felülete festhető, tapétázható; a glettanyag és a festék keveréséhez gépi keverőt használjunk.
A gipszkartonozás speciális szerszámai
Néhány eszköz kifejezetten a gipszkartonnal végzett munkához való. Ilyen a szögvonalzó és párhuzamvágó gipszkartonhoz, ami mellett biztonsággal vághatunk rögzíthetőségének köszönhetően. Ezekkel a speciális szerszámokkal tetszőleges szögbe beállított darabokat lehet vágni.
A sínnel ellátott gipszkartonvágó igazi kincs ehhez a munkához. Rögzíthető, így a lapokat nem kell elforgatni, anélkül is kijelölhetjük a törésvonalakat, és biztonsággal vághatunk.
A lapok összeillesztésénél gipszkarton csiszoló vagy kézi csiszoló teszi egyenletessé glettelést.
Ha a gipszkartonnal borított falfelületet glettelni akarjuk, amivel a festést készítjük elő, szükségünk lehet gipszkarton spatulára és glettvasra.
Gipszkarton profilok
Ha álmennyezetet, falat, vagy akár bútort készítünk gipszkartonból, a stabilitás biztosítása érdekében gipszkarton profilokat használunk.
Ezek a horganyzott acélból készített elemek adják az építmény szerkezetét. Nem univerzális dologról van szó, mert attól függően, hogy hova építjük be, más és más elemre lesz szükségünk.
A különböző típusú profilokat betűjelzéssel látják el a felhasználásnak megfelelően.
Tartószerkezetek, válaszfalak vízszintes elemeihez UW profilt, a függőleges elemekhez CW profilt, a nagyobb terhelésnek kitett falrészekhez UA erősített elemeket, az álmennyezethez UD és CD profilokat használunk.