Milyen gyakran kell ellenőrzésre menni szürkehályog műtét után?
- Írta: PR cikk
- Közzétéve Életmód
Aki homályosan lát, elhalványuló színeket vél felfedezni, káprázik a szeme a lámpák fényére, emellett még a napfény is túl éles számára, annál nagy az esély, hogy szürkehályog áll ezen tünetek hátterében.
Fotó: Lisa Fotios/pexels
Gyakori probléma még a kettőslátás, a rossz éjszakai látás, illetve a szemüveg dioptriájának gyakori változása. A szembetegség műtéttel gyógyítható, utána azonban ellenőrzésekre van szükség.
De vajon milyen gyakran és kihez kell járni? Ebben a cikkben minden fontos kérdésre választ adunk.
Mi az a szürkehályog?
A szürkehályog, más néven a cataracta a szemlencse elhomályosodását jelenti. A szemlencse fontos szerepet játszik többek között a szem fénytörésében, hiszen ez ad lehetőséget arra, hogy közelre és távolra is élesen láthassunk. Kialakulása esetén a szemlencse egyre homályosabb lesz, a látás romlik, végül már csak operációval korrigálható. Ennek során eltávolítják a szemlencsét, aminek a helyére speciális műlencse kerül. Erre is kell figyelni a szürkehályog műtét után, hiszen ennek ellenőrzésre és ápolásra van szüksége.
A szürkehályog csak és kizárólag műtéttel gyógyítható. Sem gyógyszer, sem pedig kezelések nem tudják megfordítani ezt a folyamatot. Éppen ezért nem éri meg arra várni, hogy javul a helyzet a szemüveggel, hiszen idővel csak egyre rosszabb és rosszabb lesz. Nem kell azonban aggódni, hiszen a szürkehályog műtét az egyik leggyakoribb beavatkozás a világon, évente több mint 18 millió ilyet végeznek el.
Hogyan történik a műtét?
A szürkehályog műtét egy gyors és rutinszerű beavatkozás. Persze teljesen természetes, ha a páciens izgul a műtét előtt. A szemészeteken azonban mindent megtesznek annak érdekében, hogy nyugodt környezetet teremtsünk, amikor páciensként megérkezünk a kezelőbe.
A műtőt és az előkészítés folyamatát úgy alakították ki, hogy az a lehető legkevesebb kellemetlenséggel járjon. A beavatkozás minden esetben fájdalommentes, hiszen érzéstelenítik a szemet, amihez egy speciális szemcseppet használnak. Altatásra nincs szükség, ahogy injekcióra sem.
A szürkehályog egy steril műtőben kerül eltávolításra, amihez egy egyszer használatos műtéti ruhát kell felvenni. Ezt a rendelőben adják, ami után alig 15 perc alatt megvan egy-egy szem műtétje. Ez idő alatt eltávolítják a szemlencsét, végül pedig bekerül az előre megbeszélt műlencse. A műtétet követően néhány óra múlva már haza is mehetünk.
Mire figyeljünk a szürkehályog műtét után?
A beavatkozást követően napokban nem lesz annyira kellemes érzés a fény. Gyakran könnyezésről számolnak be a páciensek, de ez egy teljesen normális folyamat és viszonylag hamar elmúlik. A műtét után csak fokozatosan javul a látásélesség, ami ingadozó is lehet. Van olyan páciens, aki rögtön élesen lát, de nem ritka az sem, hogy valakinél tovább romlik a helyzet egy ideig. Mindegyik normális és természetes, nem kell tőle megijedni. A végleges látásélesség 6 héttel a műtétet követően alakul ki.
Amint hazaértünk, az orvos által előírt ideig antibiotikumot kell szedni és szteroidos szemcseppet alkalmazni, ezzel megelőzhetjük a fertőzéseket. Nem szükséges azonban hanyagolni a fizikai aktivitást, de pár hétig kerüljük a nehéz tárgyak emelését.
Fontos, hogy a műtét után 1-2 napon belül vissza kell menni egy kontroll vizsgálatra, hogy ellenőrizzék a szemeket. Amennyiben panaszmentesek vagyunk, akkor az első kontrollt követően 2 hónap múlva kell csak egy újabb ellenőrzésre menni. Itt ejtik meg a szemüveg felírását is. Ezt követően évente érdemes részt venni egy szakvizsgálaton, ahol megnézik az aktuális állapotot.
Meddig várjunk vele?
Korábban szürkehályog műtétet csak akkor végeztek, amikor arra már tényleg szükség volt. Ez azt jelentette, hogy a hályog már olyan mértékű, hogy a látás jelentősen romlott miatta. A várakozás azért volt szükséges, mert ekkor még egy darabban távolították el a szemlencsét, egy nagyjából 10 mm-es seben keresztül. A modern módszereknek hála azonban a szemlencsét darabokra szedik, így alig 2-3 mm-es nyílásra van csak szükség. Kisebb az esélye annak, hogy a beavatkozás során a lencsetok sérülne. Az ultrahangos módszer lehetőséget ad arra, hogy a páciensnek ne kelljen sokat várni, ne éljen romlott látással.