Így találd meg a számodra ideális elektromos fogkefét
- Írta: Háromhatár
- Közzétéve Érdekességek
Hosszú évek óta folyik a vita, vajon a hagyományos fogkefe képes-e tartani a lépést az elektromos változatok hatékonyságával. Részben az elektromos fogkefék fejlődésének és innovatív megoldásainak köszönhetően ez a vita eldőlni látszik: számos tanulmány bizonyítja, hogy az elektromos készülékek lényegesen hatékonyabban távolítják el a dentális plakkot, ezáltal eredményesebb védelmet jelentenek a különböző fog- és szájbetegségek kialakulásával szemben.
A korszerű elektromos fogkefék között kétféle megoldással találkozunk; forgófejes és úgynevezett szónikus fogkefékkel. Nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy melyik a jobb választás, így érdemes tisztában lenni a típusok jellemzőivel. A forgófejes fogkefék esetében a sörték egy kisméretű gömbalakú fejen helyezkednek el; a készülék által keltett mozgás miatt a kefefej körirányú és előrefelé mutató mozgást is végez, így biztosít hatékony tisztítást. Mivel az ilyen fogkefefejek kifejezetten kis mérettel és gömbforma kialakítással rendelkeznek, így hatékony tisztításra képesek a nehezen elérhető helyeken is. A forgófejes fogkefék akkor is hatékony és alapos tisztításra képesek, ha hajlamosak vagyunk kevesebb figyelmet fordítani a megfelelő nyéltartásra.
Némileg több odafigyelést igényelnek az úgynevezett szónikus fogkefék. Ezek első ránézésre inkább egy hagyományos fogkeféhez hasonlítanak. Működés közben elképesztő sebességű oldalirányú mozgást végeznek, így fejtenek ki megfelelő tisztítóhatást. Nem szabad megfeledkezni azonban arról, hogy esetükben nagyobb odafigyelésre van szükség, hiszen a megfelelő tisztítás érdekében a nyelet megfelelő szögben kell tartanunk.
Ha új készüléket szeretnénk vásárolni, számos egyéb tulajdonságra is figyelmet kell fordítani. Ezek közül némelyek kényelmi szempontokkal bírnak, mások a hatékonyságért felelnek. Fontos, hogy a kiszemelt elektromos fogkefe rendelkezzen valamiféle időmérővel vagy úgynevezett kétperces stoperrel; ennek a feladata, hogy félpercenként rezgő- vagy hangjelzéssel tudassa velünk, hogy ideje másik körnegyedre váltani. Így elkerülhetjük, hogy egyes részekre aránytalanul kevés idő jusson a fogmosás során. Hasonló jelentőséggel bírhat a kétperces stopper, ami 30 másodpercenként jelzi, hogy ideje másik körnegyedre váltani. Ennek egyszerű funkciónak köszönhetően elkerülhetjük a fogak aránytalan tisztítását.
Ezek mellett egyéb tulajdonságoknak is figyelmet kell szentelni. Ezek közül is kiemelt jelentőségű lehet a nyomásérzékelő szenzor alkalmazása, ami erősebb nyomás esetén megvéd bennünket a kisebb-nagyobb hámsérülésektől. Hasonló jelentőséggel bírhat a kétperces stopper, ami 30 másodpercenként jelzi, hogy ideje másik körnegyedre váltani. Ennek egyszerű funkciónak köszönhetően elkerülhetjük a fogak aránytalan tisztítását.
Érdemes szót ejteni az akkumulátorkapacitásról is, amely azt határozza meg, egy teljes töltéssel hányszor moshatunk fogat. Ugyanakkor tudni kell, hogy a mozgás intenzitása folyamatosan csökken így érdemes minden második-harmadik napon tölteni a készüléket.
Végezetül ejtsünk szót a megfelelő gumis bordázat szükségességéről is. Nagyon fontos, hogy a nyél megfelelő gumis bordákkal rendelkezzen, így elkerülhető, hogy a tartása kényelmetlenné váljon, mikor víz és fogkrém kerül rá. Szerencsére a neves gyártók termékei esetében ilyen probléma aligha merülhet fel. Ha kellő odafigyeléssel választunk elektromos fogkefét, biztosak lehetünk benne, hogy nagy megelégedettséggel használjuk majd.