"Ha Piroska napján fagy, negyven napig el nem hagy!"
- Írta: netfolk.blog
- Közzétéve Érdekességek
A Piroska egyes források szerint a latin Prisca névből származik. Belőle először Piriska, majd ebből Piroska lett. A Prisca jelentése: régi, ősi, tiszteletreméltó.
Piroska ókeresztény vértanú és Árpád- házi Szent Piroska
Mások szerint a Piroska magyar eredetű női név. A magyar Piriska szó volt az elődje, majd ebből Piroska lett, jelentése: szintén régi, ősi, tiszteletreméltó. Abban mindkét " párt" egyet ért, hogy a név hangalakjának változásában a régi magyar Piros név hatásának, s a piros szónak is szerepe lehetett.
Két Szent Piroskát is ismerünk!.
Az egyik Piroskát az egyház ókeresztény vértanúnak tekinti. Legendája szerint Claudius császár pogány áldozatra akarta kényszeríteni a keresztény Piroskát, de a lány hű maradt a hitéhez. Ezért a császár a kor szokásainak megfelelően számos módon és eszközzel kínoztatta Piroskát, aki viszont szakadatlanul csak imádkozott és imádkozott a börtönben.
A császár belátta, hogy Piroskát nem tudja megtörni, ezért halálra ítélte. A lányt ekkor először oroszlánok elé vetették ebédnek, aztán máglyára küldték de hiába, nem esett bántódása. Végül az Aventinus-hegy tövében fejezték le, ott a tiszteletére templomot emeltek.
A másik Árpád- házi Szent Piroska Szent László király leánya, akit az ortodox egyház avatott szentté. Piroskát magyar szentként tiszteljük. Miután édesapja meghalt, sokáig Könyves Kálmán udvarában élt. 25 éves korában eljegyezték a bizánci trónörökössel, Ioannés Komménosszal. A házasság megkötéséhez Piroskának át kellett térnie az ortodox hitre, amelyben az Eiréné magyarul Irén nevet kapta. Szent László leánya jó császárnő és hűséges, segítő hitves lett. Férjével közösen alapította a konstantinápolyi Pantokrator monostort. Gyakran fogadott szentföldi zarándokokat, meg küldötteket a hazájából, többször közvetített a Magyar Királyság és a Bizánci Birodalom között.
Halála után az ortodox egyházban szentté avatták. Mozaik képét a Hagia Sophia a mai napig őrzi.
NÉPSZOKÁSOK:
Régen úgy tisztelték meg Piroska napját, hogy nem dolgoztatták se a lovat, se marhát.
A házasodni vágyó lányok ezen a napon piros kendőt kötöttek a nyakukba, fejükre, ezzel jelezték, hogy még ebben az évben férjhez igyekeznek menni. Azt tartották ugyanis, hogy az a lány, aki ezen a napon piros kendőt köt a nyakába, még abban az esztendőben férjhez megy.
Ehhez a naphoz időjárási regula fűződik:
"Ha Piroska napján fagy, negyven napig el nem hagy!"
Tánczos Erzsébet/netfolk.blog.hu