Bejelentkezés
Frissítve: 2024 Nov 25, 16:30

Idén egy nappal hosszabb a tél, pedig ma nincs is szökőnap!

Hazánkban 1587-től használják az új naptárszámítást, ezért nálunk ebben az évben kellett behozni a lemaradást, így következett 433 évvel ezelőtt Magyarországon október 21. után november 1-je. 

feb29

A szökőév bevezetése tehát a további csúszások elkerülése miatt volt szükséges. Ha mindezzel megvagyunk, már nagyjából tudjuk is, hogy mi az a szökőév. Ám van itt még egy rejtély. Logikusan ugyanis azt gondolnánk, hogy február 29. a szökőnap, ám ez sem igaz, mert hivatalosan február 24. az.

 

Hogy miért?
Történelmünk és hagyományaink tisztelete okán. A rómaiak ugyanis a szökőnapot február 23. megduplázásával képezték, vagyis a szökőnap nem egy toldalék a 28. nap után, hanem beékelődik a napok közé 23-át követően. És így értjük meg, mi is az a Mátyás-ugrás!

Mivel február 24. a szökőnap, így minden szökőévben ezen a napon egyetlen névnapot sem ünneplünk. Az amúgy február 24-re eső Mátyás névnap egyet ugrik a naptárban, ahogy a többi, ezt követő februári névnap is. Ez az oka, hogy február 24-re nem, február 29-re viszont jut névnap az idén is. 

forrás: gyorplusz.hu

 

 További információ!

donerfkert