A Csonka Bereg egyik legrégebbi települése Tiszaadony
- Írta: Bodnár Zsolt
- Közzétéve Múzeumok és tájházak
Vásárosnaménytól északra, Tiszakerecseny és Barabás között fekszik Tiszaadony, mely Vásárosnamény felől közúton, Aranyosapáti felől tiszai kompon közelíthető meg.
A községben a 2015-ös esztendőben 660-an éltek. Első írásos formája „ODON” amely név az ismeretlen származású ősi magyar személynévből való. Sorsában összefonódó szomszéd faluja "Galgó" a középkorban eltűnt.
Tiszaadony sem kerülték el a középkori veszedelmek, tűzvész , árvíz és a külső támadások mellett céltáblája lett a nemesurak egymás közötti harcának.1298-ban Eszenyi Tamás fiai eszenyi és csapi jobbágyokkal lerombolták a falut.
A XVII. században a falu templom nélkül maradt, mert a folyamatos hadjáratok lerombolták, helyére a község lakossága fatemplont emelt.
Tiszaadony határát tavacskák, erek és mocsarak szabdaltál, ezek régen az embereknek határpontokul szolgáltak. A Három Határ Hírein rendszeresen olvashatjuk Péter Juli írásait, Julika a Tiszaadonyi Iskola Igazgatója volt.
Az apáti rév felől érkezve az első dolog, ami a szemünk elé tárul, az areformátus templom, amit az előző, lerombolt kőtemplom alapjaira építettek 1784-ben, de mint utóbb kiderült nem volt szerencsés döntés.A templom falai a gyönge alapozás miatt helyenként lesüllyedtek, - minek következtében igen körülményes és költséges munkálattal kellett biztosítani a templom használhatóságát. Ez a munkálat ezzel egyidejűleg a templom belső kifestése az 1938. év elején történt meg. Ugyanakkor a torony is rendbe hozatott, új bádogfestést kapott és az ismét használatba vett templommal együtt a gyülekezet új harangot is szentelt.
A belső berendezést Tóth János asztalosmester készitette.1834-ben kibővítették l937-ben és 1980-ban renoválták .
A templomban emléktábla őrzi a II. világháborúban odamaradt 14 áldozat nevét 1945-ben helyezték el.
Tiszakerecseny irányába indulva a faluházával majdnem szemben találhatjuk a falu másik templomát. 1938-ban már 140 görög katolikus élt a településen, számukra 1940.-ben építettek tomplomot. A görög katolikusok egyházilag jelenleg az aranyosapáti görög katolikus lelkészséghez tartozik.
A község határában találjuk Tiszaadony büszkeségét, az itt élő emberek összefogásából létrejött kecskesajt üzemet. Az 1999-ben megnyitott, jelenleg is önkormányzati tulajdonban lévő üzem, nem csupán a finom sajtjai miatt fontos, hanem mert sok helyben lakó embernek ad plusz bevételt a kecsketartás. A fényképre kattintva videóbemutatót láthatunk a sajtkészítés rejtelmeirő.
Tiszaadonyt Tiszavid felé elhagyva találjuk jobbra a falu régi temetőjét, melyben még pár síron megtalálhatók a környéken a régi időkben a temetkezési szokásokhoz hozzátartozó csónakos fejfák.