Kremniczky Károlyné: Madarak és „ jómadarak”.
- Írta: Kremniczky Károlyné
- Közzétéve Olvasói történetek
Kegyetlen hideg tél volt. A természet téli ruhájába öltözött. Nagy pelyhekben hullott a hó, a puha lágy takaró. A szállingózó hópelyheknek szinte varázserejük volt. Eltompították a világ zaját és valamilyen oknál fogva békességgel töltötték el a szíveket. A millió és millió kis jégkristályok zúzmarává változva ezüstösen csillogtak, villogtak a fákon, bokrokon. Hófehér nyugalom ereszkedett a tájra. A világra csend és békesség borult.
A csodás, rejtélyes, misztikus természet ezzel az évszakával is igyekezett megmutatni, hogy ő olyat tud, amire senki más nem képes. A gyerekeknek óriási örömet okozott a havazással. Tudták, hogy lesz szánkózás, sielés, hóemberépítés, hógolyózás, hóangyalkák is lesznek, hiszen jó belefeküdni és nyomot hagyni a puha hóban.
Bent az üveg ajtajú kandallóban lehetett látni, ahogyan pattogott a tűz. Fényességet, melegséget árasztott. Látszott, ahogyan izzik, lobog, hallatszott ahogyan ropog, recseg benne az égő fa. Nem mindennapi látvány volt.
A tél örömei nem okoz mindenkinek igazi örömet. A hajléktalanokat nagyon megviseli.
Kinn az állatvilágban a táplálék megszerzése hóban, fagyban, hideg szélben, amikor fú, hordja a havat, hótorlaszokat épít, nagy kihívás a vadon élő állatok számára. A mezőkön a szarvasoknak, őzeknek, vaddisznóknak a vadgazdaságok, vadásztársaságok részéről óriási az odafigyelés. A tagok rendszeresen hordják az eleséget. Szénát, lucernát, csöves, szemes kukoricát, gabonát, búzát. Belerakják, elhelyezik az etetőkbe. Olyan is van, ahol vadkamera segítségével vizsgálják, ellenőrzik a látogatottságot, az állatok viselkedését, fogyasztását. Hihetetlenül jó felvételeket küld ez a technikai eszköz, ez a fotócsapda.
Az itt maradt nem költöző madaraknak sem könnyű a dolguk. Sokat barangolnak, hogy táplálékhoz jussanak.
Juditék utcai ablaka előtt óriási, magasra nőtt terebélyes fenyőfa állt. Öt kis cinege szinte naponta ideszállt. Csikorgó hideg volt. Az ágakon álldogálltak, csiripeltek. Nem tudni, miért szálltak éppen ide.
Juditék disznóvágás után voltak. Az 1980-as években, akkor még minden évben disznótoroztak. Eszébe ötlött, hogy a zsiradékból jut a madárkáknak is, szalonnát fog akasztani a fára. Egy kb. 20x30 cm-es darabot levágott. Gondolta, ennyit elbír az ág. A hófehér, sótlan, bőrös zsiradékon lyukat vágott. Műanyag szőlőkötöző raffiával átkötötte, majd a fára akasztotta.
Másnap a látvány fantasztikusan érdekes volt. Az ablakból egészen közelről lehetett látni, ahogyan megérkeztek a kis díszes tollú, parányi kedves apróságok és a kis kemény, kúp alakú csőrükkel kicsipkedték az apró kis életmentő falatkákat, amellyel tudták tengetni picinyke életüket másnapig. Pár napig jöttek. A végén csak a szalonnabőr lógott a fán.
Judit tanítónő volt. Elhatározta, hogy ezt az élményét megossza a kis alsós tanítványaival is. Madáretetők voltak kirakva az iskola udvarán, ugyanis technika órán készítették a felső tagozatosok. Az udvar végén volt egy sudár magas nyárfasor. Ott voltak elhelyezve. Falusi gyerekek révén hoztak napraforgó, kukorica, tök, búza és gabona magvakat. Azt mindig közösen rakták bele az etetőkbe.
No de szalonna! Ilyen még nem volt. Judit vitt. Ott szúrta át, kötözte meg, hogy lássák a gyerekek, hogyan kell. Elhelyezték ezt a zsíros táplálékot a nyárfa ágán. Itt is megtörtént a látogatás, a csipegetés, csak a kemény fagyos bőr maradt vissza.
Érdekes, új élmény volt a gyerekeknek, olyannyira, hogy beszéltek róla otthon is. Bizonyára a madaraknak is úgyszintén, mivel télen inkább csak magvakat találtak. Egy hét múlva ismét raktak ki szalonnát. Volt sikerélmény, örültek, hogy segíthetnek ezeknek a kis rászorulóknak. Elhelyezték ugyanazon az ágon. Bementek a tanítási órára. Amikor kijöttek szünetre, nézték volna, hogy volt-e esetleg azóta látogató, de a nagy meglepetésükre az életmentő táplálék eltűnt szalonnástól, bőröstől.
Tehát végül is volt látogató. Bizony, bizony ez egy „jómadár” lehetett, aki elcsente és ő ette meg a kis tollas kiszolgáltatott éhezők elől.
Kremniczky Károlyné