Nyírcsaholyban virít a tihanyi levendula
- Írta: Cservenyák Katalin
- Közzétéve Életmód
Kevés dolog van, aminek látványa szemet, szívet, lelket egyszerre gyönyörködtetne és nyugtatna szebben, jobban, mint egy lankás levendulamező. Az összes illatos virág közül talán a levendula az, mely képes arra, hogy száz kilométerekről is tömegeket vonzzon magához.
fotók: Pótor Melinda
Amikor elhangzik a varázsszó: Tihanyban virágzik a levendula, utazási irodák tucatjai indítanak, szerveznek a balatoni félszigetre utakat, hogy minél többen láthassák a csodát, utóbb pedig elmondhassák: bakancslistájukon ezt a programpontot is kipipálták. Tízezrek tapossák egymás sarkát, hogy érezhessék a levendula semmihez sem hasonlítható illatát, és vihessenek magukkal legalább egy csokorra valót az amúgy nyugtató hatású virágból.
Erre vágyott Angyalné Bartha Marianna is. A Nyírcsaholyban felnőtt, kétgyermekes édesanyának évek óta dédelgetett álma volt, hogy eljusson Tihanyba, megcsodálja a levendulamezőket. A fiatalasszonyt férje, Angyal István mindenben támogatja, így 2016-ban teljesült az álma: a család Tihanyban nyaralt. Már ott eldőlt: ettől fogva nem kell Tihanyba utazniuk, ha levendulamezőt akarnak látni.
Még abban az évben ezer tő levendulát rendeltek Tihanyból, majd egy évvel később ötszázat. A tekintélyes mennyiségű növényt azon a helyen ültették el, ahol gyerekkorában Marianna a pajtásaival szánkózott. Akkor még nem voltak annyira elhanyagolva a falu határában a földek, mint az utóbbi években. Ezek közül vásárolt meg egy külterületi zártkertet az Angyal házaspár. Ma már hosszan, több sorban kígyózik a lankán a semmivel össze nem hasonlítható, lila virágú növény.
A Mátészalka tőszomszédságában lévő, alig háromezer lakosú, takaros falu a Nyírség és az Ecsedi-láp találkozására épült. Főutcája jelenti a határvonalat előbbi kettő között. A nyírségi homokon újdonságnak számít a levendulamező, hiszen eddig csak egy-két tő díszítette a kerteket. Mariann és István teljesen újat hozott hát a település életébe, a homokos talajban pedig remekül érzik magukat a Tihanyban termett, francia levendulatövek.
István irodában dolgozik, így munka után a kikapcsolódást jelenti számára a sok munkát adó levendulaültetvény. Marianna, aki korábban az óvodában volt dajka, itt, a levendulamezőn teljesedett ki. Mindkét szakmájának – varrónő és virágkötő – nagy hasznát veszi: kreativitásának, fantáziája szárnyalásának semmi nem szab határt. Rendszeresen bújja a szakirodalmat a levendulával kapcsolatban, az interneten pedig gyűjti a recepteket, melyek olykor csak az inspirációt adják egy-egy újabb termék elkészítéséhez. Rövid idő alatt annyira ismertté vált a közeli és távolabbi településeken, hogy rendszeresen hívják meg fesztiválokra, vásárokra. Ízléses, levendulaszínű standjával a közösségi rendezvények kedvelt portája. Mariannak sikerült olyan jó recepteket alkotnia, hogy a levendula az egyes élelmiszerekben csak diszkréten, leheletnyi mennyiségben van jelen, így az aromája mindenben érződik, de nem dominál.
Szörpök, lekvárok, levendulával töltött illat- és alvópárnák, szárított levendulát rejtő textiljátékok, kézműves szappanok és karamellák színesítik az egyre bővülő repertoárt, ami azt is jelzi: merni kell nagyot álmodni. Minden Marianna keze munkája, aki közben a kárpitos szakmát is kitanulta. A cég neve pedig a négytagú család keresztneveinek (Marianna, Dorina, István, Szabolcs) kezdőbetűiből állt össze, így született meg a Levendulamező M-DISZ Kert.
A kert levendulavirágzáskor megtelik élettel: a „Szedd magad" akcióban előfordul, hogy 4-5 órát is eltölt itt valaki, míg az előzetesen kapott aratótáskát megtölti. Kezdik felfedezni a házasulandók is, akik szívesen készítik itt a fotókat a nagy nap emlékére. Díszes kapu is áll már két sor között, így annak sincs akadálya, hogy ebben a környezetben mondják ki a fiatalok a boldogító igent. A gyerekek, Dorina és Szabolcs megszokták, hogy a nyaralásnak pár éve mindig van köze valami módon a levendulához – ha itthon nem lenne elég.
Angyalék nagyon élvezik a mezőn töltött idő minden percét, és szívesen fogadják a hozzájuk betérőket. A kertet a Mátészalkát Nyírcsahollyal összekötő útról lehet megközelíteni. Aki teheti, álljon meg itt, ne robogjon tovább: pihenjen meg egy rövid időre, és ismerjen meg egy olyan házaspárt, amelyiknek két tagja olyan gyengéd szeretettel néz egymásra, ahogyan kevesen. Lehet ezt is tanulni!
Cservenyák Katalin/szabolcsihir.hu